کانادا گذرنامه «جنسیت X» از امروز صادر خواهد کرد

کانادا گذرنامه «جنسیت X»  از امروز صادر خواهد کرد
 
Canada adds ‘X’ as unspecified gender to its passports
ایرکانیوز_ irca News- اخبار ایرانیان کانادا – پنج شنبه 31 اوت 2017 – 10 شهریور96
از  امروز اول ماه سپتامبر برابر با 10 شهریور  کانادایی‌ها می‌توانند سه گزینه  زن، مرد یا «جنسیت X» که شامل هر هویت جنسیتی به جز زن و مرد می‌شود را در گذرنامه های خود قید کنند . 
وزیر مهاجرت کانادا  احمد حسندر بیانیه‌ای گفت: «با معرفی جنسیت X در اسناد صادرشده توسط دولت، گام مهمی را در راستای پیشبرد برابری برای همه کانادایی‌ها صرف نظر از هویت جنسیتی یا بیان جنسیتی بر می‌داریم.»
 
مشخص کردن جنسیت مسافر در اسناد مسافرتی تحت قوانین سازمان بین‌المللی هوانوردی (ایکائو) اجباری است. ایکائو اجازه می‌دهد تا یکی از سه نشان F برای زن، M برای مرد یا X برای هویت‌های جنسیتی دیگر، انتخاب شود. اما همه کشورهای عضو ایکائو از گزینه «جنسیت X» استفاده نمی‌کنند.
 
اگرچه رسمیت یافتن گذرنامه با هویت «جنسیت X» مورد استقبال کنشگران حقوق تراجنسیتی‌ها در کانادا قرار گرفته است اما افرادی که با این گذرنامه‌ها مسافرت می‌کنند ممکن است در ورود به برخی کشورها دچار مشکل شوند. به غیر از کشورهایی که هویت‌های جنسیتی غیرمنطبق را به رسمیت نمی‌شناسند، همیشه این خطر هست که مسافران دارای گذرنامه با «جنسیت X» در کشورهایی که  سنتی تر هستند ، دچار دردسر شوند.
 
استرالیا، دانمارک، آلمان، نیوزیلند، هند، ایرلند و نپال کشورهایی هستند که جنبه‌های از جنسیت سوم را در اسناد دولتی به رسمیت پذیرفته‌اند. پاکستان هم به زودی به این کشورها می‌پیوندد. اما هنوز تعداد کسانی که از گذرنامه «جنسیت X» استفاده می‌کنند کم است و همچنان ممکن است که هنگام عبور از مرزهای بین‌المللی، دارندگان این گذرنامه‌ها ناچار به دادن توضیحات اضافه شوند.
 
 
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *