گیر دادن ترامپ به گاوهای کانادا و پاسخ سفیر کانادا در واشنگتن

گیر دادن ترامپ به گاوهای کانادا و پاسخ سفیر کانادا در واشنگتن – وافعیت و آمار حرفهای ترامپ را تایید نمی کند

اخبار ایرانیان کانادا-Irca News- چهارشنبه 20 آوریل 2017 -31 فروردین 96

Canada Ambassaor envoy fires back at Trump over dairy industry comments

David MacNaughton says facts don’t support claim that the Canadian dairy industry is to blame for the woes of some American farmers

Trump adds firepower to Canadian milk debate

Waterloo Region dairy farmers push back against Trump

 

روز سه شنبه ترامپ در دیدار از ایالت ویسکاسین مرکز لبنیات و گاوداری آمریکا  گفت برای حقوق دامداران ایستادگی خواهد کرد. ترامپ گفت کانادا با حمایت از  گاوداران خیلی  ناعادلانه  با دامداران امریکایی ها رفتار می کند .وی قوانین موجود در صنعت لبنیات را ناعادلانه خواند رهبران این صنعت در استرالیا و نیوزیلند اعلام کردند که آن ها از اقدام ایالات متحده برای داخل کردن سازمان تجارت جهانی در منازعه تجاری با کانادا حمایت می کنند.
سفیر کانادا در واشنگتن دیوید مک ناتون گفت که واقعیت و امار ادعاهای ترامپ را تایید نمی کند و کانادا این اتهامات را نمی پذیرد. این اولین پاسخ جدی کانادایی ها در برابر سخنان بدون آمار ترامپ در مورد کانادا در این مدت بوده است که باعث خبر ساز شدن در رسانه ها شد .  مک ناتون گفت کانادا هیچ اقدامی انجام نداده است که مانعی در راه صادرات شیر آمریکایی ها باشد .  وی گفت صادرات امریکا در حال حاضر در بازار جهانی 4 به یک به نفع امریکا می باشد . ایالات متحده آمریکا بزرگترین صادرکننده پنیر خارج از اروپا می باشد.
 دامداران و کارخانه های فرآوری لبنیات کانادا از جمله شرکت «ساپوتو» بزرگترین تولید کننده پنیر کانادا  و «پارمالات کانادا» در سال 20166 یک توافقنامه قیمت گذاری تصویب کردند که از نظر گروه های این صنعت در استرالیا، نیوزیلند، اتحادیه اروپا، مکزیک و ایالات متحده باعث خواهد شد که قیمت مواد لبنی داخلی برای ساخت پنیر کم تر از هزینه تولید باشد که این مسئله جلوی صادرات محصولات لبنی را از این کشور ها خواهد گرفت.

FILE PHOTO: An old tractor sporting a Canadian national flag is seen parked in the rural township of Oro-Medonte, Ontario July 26, 2015. REUTERS/Chris Helgren/File Photo

ترامپ نگفت کدام قسمت از بخش تحت حمایت تعرفه لبنیات کانادا باید تغییر کند یا این که چه کارهایی برای انجام این تغییر خواهد کرد اما اظهارات او باعث برانگیختن تقاضای سایر کشورها برای تنظیم شکایتی در سازمان تجارت جهانی شده است.
جان مک کوین مدیر اجرایی موقت «دامداران استرالیا» گفت “فکر نمی کنم که کشورهای زیادی باشند که بخواهند کاری غیر از حمایت از اقدام سازمان تجارت جهانی علیه کانادا انجام دهند.”
تاد مک کلی وزیر تجارت نیوزیلند در ایمیل خود به رویترز بیان داشت که دولت او در حال بررسی سازگاری سیاست صنعت لبنیات کانادا با قوانین سازمان تجارت جهانی است و این که دولتش نگرانی خود را دباره این مسائل با دولت کانادا در میان گذاشته است. او گفت “ما با همراهی سایر کشورهای صادر کننده لبنیات از جمله ایالات متحده آمریکا در اواخر همین ماه گذشته در کمیته سازمان تجارت جهانی درباره نشست کشاورزی ژنو این سیاست های دولت کانادا را زیر سوال بردیم”
مالکوم بایلی رئیس انجمن شرکت های لبنیات نیوزیلند گفت سازمان او با وزارت خارجه این کشور همکاری کرده است تا اطلاعات لازم برای شکایت در سازمان تجارت جهانی را جمع آوری نماید. او افزود که نیوزیلند به عنوان دومین صادر کننده غیر اروپایی پنیر “به وضوح در حال ایجاد یک ائتلاف بین کسانی که آماده طرح این موضوع در سازمان تجارت جهانی هستند می باشد. فعلا آمریکایی ها، استرالیا و مکزیکی های  نگران از این مسئله در این ائتلاف هستند”
کانادا این ادعاها را رد کرده است و تولید مازاد ظرفیت و اشباع بازار لبنیات آمریکا را عامل اصلی کاهش قیمت و از دست رفتن شغل ها و یا تعطیلی دامداری ها می داند.
در اوایل آپریل شرکت محصولات لبنی علفزار ویسکانسین به 75 دامدار محلی آمریکایی اطلاع داد که دیگر شیر تولیدی آن ها را خریداری نمی کند.
صنعت لبنیات کانادا که تحت مقررات سخت مدیریت عرضه فعالیت می کند مدت ها است که توسط تعرفه بر واردات در مقابل رقبای خارج از این کشور حمایت می شود. اما شیر اولترافیلتر شده ایالات متحده آمریکا تا سال پیش اجازه داشته است تا بدون تعرفه وارد کانادا شود و شرکت های فرآوری کننده شیر کانادا اغلب ترجیح می دادند تا به جای پرداخت هزینه های بیشتر برای خرید از دامداران کانادایی شیر مورد نیاز خود را وارد نمایند. . این تصمیمات در فروش 70 گاوداری در ویسکانسین و ایالت نیویورک ناثیر مستقیم گذاشته است .
تا سال 2014 دامداران کانادا نمی توانستند شیر را در بازار ازادانه بفروش برسانند. دولت محافظه کار هارپر قوانین را تعییر داد  کانادا به شرکت های فرآوری لبنیات اجازه داد تا شیر اولترافیلتر شده و انواع دیگر شیر های بدون چربی را از دامداران کانادایی به جای قیمت های بالاتر کانادا با قیمت های جهانی خریداری کنند. زمان زیادی نگذشت که تقاضای واردات شیر از آمریکا از بین رفت.
کانادا اکنون سیاست مشابهی را در سراسر این کشور اتخاذ کرده است که این مسئله باعث نگرانی صنعت لبنیات آمریکا شده است که قبل از این دچار اشباع عرضه شده است. برخی از دامداران در ویسکانسین می گویند در صورتی که نتوانند به سرعت یک کارخانه فرآوری دیگری پیدا کنند مجبور هستند تا گاوهای خودشان را بفروشند.
Iranian Canada News

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *