یک دقیقه سکوت در مجلس کانادا -پیام تسلیت و همدردی نخست وزیر کانادا و رهبران سیاسی و سیاستمداران کانادایی در همبستگی با مسلمانان کانادا در حادثه تروریستی مسجد شهر کبک

پیام تسلیت و همدردی نخست وزیر کانادا و رهبران سیاسی و سیاستمداران کانادایی در همبستگی با مسلمانان کانادا در حادثه تروریستی مسجد شهر  کبک – نام دو تن از کشته ها مشخص شد . یک متهم دستگیر شد .

اخبار ایرانیان کانادا -irca News- سه شنبه 30 ژانویه 2017- 11 بهمن 95

سعید سلطانپور – مجلس کانادا بعداز تعطیلات کریسمس اولین روز خود را با سایه سنگین ترور علیه اقلیت مذهبی مسلمان در شهر کبک که به کشته شدن 6 نفر و مجروح شدن 5 نفر انجامید اغاز کرد . در این جلسه یک دقیقه سکوت به احترام کشته شدگان بپا ایستادند . پیام تسلیت و همدردی جاستین  نخست وزیر کانادا و رهبران  احزاب  محافظه کار  رنا امبروز ( ضد ایرانی و حامی ناتینیاهو )  و  توماس مالکر رهبر موقت ان دی پی و سبزها  و سیاستمداران کانادایی  نخست وزیر کبک و انتاریو و ساسکاچوان در همبستگی با مسلمانان کانادا در حادثه تروریستی  مرکز اسلامی کبک- خوانده شد .

ترودو اعلام کرد که زمان همدلی و وحدت تمامی مردم کانادا علیه این جنایت هست . وی ظهر عازم مونترال شد .

صبح فیلیپ کولاردریس دولت کبک  همراه شهردارشهر کبک با  رهبران مسلمانان در یک کنفرانس خبری شرکت کردند و حمایت خود را از جامعه مسلمان کبک اعلام کردند .  .

محمد لابیدی - ریس سابق مرکز اسلامی شهر کبک
محمد لابیدی – ریس سابق مرکز اسلامی شهر کبک

همبستگی از شهر مونترال در گفت و گو با رادیو سی بی سی در ظهر روز دوشنبه تحرکات راستگرایان مانند ظهور ترامپ را عامل این ترور خواند.   رادیو سی بی سی دوساعت برنامه های عادی خود راقطع و ارتباط مستقیم با شنوندگان درمورد این حادثه  را پخش کرد.

در این میان ترامپ نیز با ترودو  در مورد این حادثه تروریستی گفت و گو کرد

یکی از متهمین حادیه  Alexandre Bissonnette الکساندر بیزونت دانشجوی طرفدار رهبر دست راستی فرانسه لوپن توسط پلیس دستگیرشد .

 

alexandre-bissonnett-580x387وی به 911 در ساعت 9 شب یکشنبه یک ساعت بعداز ترور نمازگزاران در مرکز اسلامی شهر کبک تلفن کرده بود و انگیزه خود از ترور را گفته بود و خود را اماده تسلیم شدن خوانده بود. پلیس در حال حاضر می گوید تنها یک متهم وجود دارد .

Belkacemi
پروفسور خالد بالکاسمی

پروفسور خالد بالکاسمی  استاد شمی دانشگاه لاوال و عزالدین سوفیان  Azzedine Soufiane  پدر 3 فرزند که 10 سال در قصابی محله کار می کرد خیر کشته شدنشان تایید شده است . خالد بالکاسمی اهل الجزیره بو که دکترایش را از دانشگاه شربوک کبک گرفته بود . دانشگاه لاوال پرچم های خود را به حالت نیمه افراشته دراورد.

تعداد مسلمانان شهر کبک درحدود 7000 نفر تخمین زده شده است .

با استفاده از منابع مختلف خبری کانادا

Police say there’s only one suspect in Quebec mosque attack

In a gesture of solidarity, leaders from Quebec City’s Muslim community stood side by side with Premier Philipp

Couillard and Mayor Régis Labeaume to denounce yesterday’s deadly attack on a local mosque.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *