لغو بدون دلیل کنفرانس تجارت ازاد بین چین و کانادا قبل از دیدار Canada-China trade talks fail to materialize

دیدار جاستین ترودو با ریس جمهور چین – لغو بدون دلیل کنفرانس تجارت ازاد بین چین و کانادا قبل از دیدار

Canada-China trade talks fail to materialize as Justin Trudeau continues state visit

ایرکانیوز_ irca news- اخبار ایرانیان کانادا – سه شنبه 5 دسامبر 2017 – 15 آذر 96
شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین سه شنبه  پنجم دسامبر برابر 24 آذر در شهر پکن با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا دیدار و گفتگو کرد. در یک حرکت غیر منتظره چینی ها مذاکره در مورد تجارت ازاد چین و کانادا را لغو کردند . دولت لیبرال کانادا با توجه به وضعیت نه چندان مشخص قرارداد نفتا نیاز به بستن قرارداد با چین به عنوان دومین شریک تجاری خود که سالانه 45 میلیارد دلار  تجارت دارد  .کانادا در حدود 21 میلیارد در این تجارت موازنه منفی دارد

رییس جمهور چین گفت چین تمایل دارد از سرمایه‌گذاری موسسات چینی در کانادا حمایت کرده و همچنان از حضور فعال کانادا در روند ساخت “یک کمربند-یک جاده”استقبال می کند. مردم دو کشور دارای دوستی سنتی بوده و دو کشور باید با تقویت مبادلات و همکاری در امور آموزشی، فرهنگی، گردشگری، ورزشی و سایر زمینه‎ها این دوستی سنتی را بیش از پیش محکمتر بسازند. چین مایل است در روند تدارکات بازیهای المپیک زمستانی سال 2022 از تجربیات موفق کانادا استفاده کند و دو طرف در ابعاد مختلفی مانند تغییرات اقلیمی هماهنگی و همکاری‌های خود را افزایش خواهند داد.

ترودو نیز در این دیدار اعلام کرد، همکاری‌های کانادا با چین در سال های اخیر رشد سریع و با قدرتی پیدا کرده و سود واقعی در اختیار مردم دو ملت گذاشته اند. کانادا مایل است بر اساس احترام و اعتماد متقابل، روابط خود با چین را تعمیق کرده و هماهنگی و مبادلات طرفین در مسائل مهم بین المللی و منطقه ای را نزدیکتر بسازد.  قرار بود که ترودو د رمورد حقوق بشر در چین نیز صحبت کند ولی گزارشی در این مورد در دست نیست . چینی ها در این زمینه خیلی جدی هستند و هیچ دخالتی را برنمی تابند .
.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *