اعلام دیر هنگام و تبلغاتی تحریم 17 سعودی در جی 20 توسط کانادا، Trudeau Sanctions 17 Saudis

  اعلام  دیر هنگام و تشریفاتی تحریم 17 سعودی در جی 20 آرژانتین ، Trudeau  late Sanctions 17 Saudis

ایرکانیوز – سعید سلطانپور – پنج شنبه 29 نوامبر 2018 – 8 آذر 97

صبح پنج شنبه کریستیا فریلند وزیر امور خارجه لیبرال کانادا در بوئنوس آیرس ، از تحریم و ممنوعیت ورود 17 سعودی متهم در قتل جمال خاشقچی خبر داد . این دقیقا  همان موضعی هست که آمریکایی ها هفته گذشته گرفتند . تاخیر کانادا در اعلام تحریم ها ، و اعلام آن در بوئنوس آیروس تنها جنبه تبلیغاتی برای ترودو – فریلند دارد . هرچند بر اساس گفته مقامات دفتر نخست وزیر ، هیچ ملاقات رسمی با ولیعهد محمد بن سلمان ،   انجام نخواهد شد ولی امکان دیدار غیر رسمی را رد نکردند .

وزیر امور خارجه کانادا ( فریلند ) که سعی دارد ، خود و دولت لیبرال ترودو  را پیشرو حقوق بشر جهانی قلمداد کند که همچنان حاضرنیست قرارداد 15میلیارد دلاری فروش تجهیزات نظامی کانادا به سعودی را لغو ویا به حالت تعلیق در آورد .  دولت ترودو و کریستیا فریلند ، همواره از نقض حقوق بشر در اسراییل توسط ناتینیاهو حمایت کرده  اند و در خاورمیانه علیرغم نظر اکثریت کانادایی ها ، بیطرفی را حفظ نکرده اند .

دولت لیبرال کانادا ، در حالی از تحریم کردن 17 سعودی خبر می دهد که دو تن از نزدیکان بن سلمان که گفته می شد نقش اصلی در ترور جمال خاشقچی داشته اند ، یعنی معاون سازمان امنیت عربستان سعودی ژنرال احمد العسیری  و سعود القطانی مسول رسانه ای ولیعهد و مشاور دربار سلطنتی سعودی   ‘media enforcer’ Saud al-Qahtani. که مسولیت پوشش ترور و گمراه کردن افکار عمومی جهان را به عهده داشت  ،در این لیست نیستند .  17 نفر دیگر که تحریم شده اند دستگیر و در زندان هستند . دولت سعودی مدعی است که نیروهای خودسر اینکار را کرده اند  واشنگتن پست نوشت ، جمال خاشقچی  به دوستانش گفته بود که سعود القطانی به وی  چند بار تلفن کرده بود و گفته بود که از تبعید خود خواسته دست بردارد و به عربستان بازگردد.  سعود القطانی قول یک کار در حلقه ولیعهد بن سلمان که خاشچقی از منتقدین وی بود ، را داده بود . این کار بدون هماهنگی با ولیعهد بن سلمان میسر نبود .  خاشجقی گفته وی به سعود القطانی اعتماد ندارد . سعود القطانی قبلا د رجریان اختلاف با قطر همه مخالفان را تهدید علنی کرده بود .  این در حالیست که در تاریخ 28 مهر 97 – 18 نوامبر 2018  ملک سلمان ، سعود القطانی مشاور دربار سلطنتی و  احمد العسیری” معاون سازمان اطلاعات عربستان  را از کار برکنار کرده بود .

سعود القطان
سعود القطان
احمد العسیری معاون سازمان اطلاعات عربستان Ahmad Asiri (general)
احمد العسیری معاون سازمان اطلاعات عربستان Ahmad Asiri (general)

 

On Friday, the Washington Post reported that before he went missing after visiting the Saudi consulate in Istanbul, Jamal Khashoggi told friends he had received calls Saud al-Qahtani “urging him to end his self-imposed exile and come home to Riyadh”.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *