پایان ماه عسل دیکتاتوری سعودی با کانادا – سعودی ، سفیر کانادا را اخراج کرد Saudi Arabia expels Canada’s ambassador

پایان ماه عسل  میلیارد دلاری دیکتاتوری سعودی با کانادا – سعودی ، سفیر کانادا را اخراج کرد

Saudi Arabia expels Canada’s ambassador, freezes all trade with Ottawa

ایرکانیوز – 5 آگوست 2018 – 14 مرداد 97

Ambassador Dennis Horak
Ambassador Dennis Horak

سعید سلطانپور -عربستان سعودی ، انتقاد دولت لیبرال کانادا در مورد دستگیری فعال حقوق زنان در عربستان را برنتافت و به سفیر کانادا دستور دارد ظرف 24 ساعت از عربستان خارج شود .  اخراج 24 ساعته ، به ندرت اتفاق می افتد .  دنیس هوراک ، فردا از عربستان  خارج خواهد شد . مسلما دولت کانادا ، مجبور است سفیر عربستان را به تلافی اخراج کند

عربستان تمامی قراردادهای  چند میلیارد دلاری خودش با کانادا را به حال تعلیق در آورد    دولت محافظه کار هارپر ، فرارداد 10 میلیارد دلاری تجهیزات نظامی با عربستان امضا کرده بود که دولت لیبرال ترودو آنرا تصویب کرده بود .  دولت عربستان ، یک اعتبار چند میلیارد دلاری در اختیار اتاوا گذاشته بود که هر جیزی را که می خواهد به عربستان بفروشد . این قراردادهای چشمگیر ، در حقیقت  حق السکوتی بود به دولت اتاوا    که علیه نقض حقوق بشر پیوسته  عربستان سعودی ،  داده شده بود .

تعلیق قراردادهای سود اور برای کانادا ، توسط عربستان ، در زمانی که قرارداد نفتا با آمریکا  به مشکلات خورده است ، برای دولت ترودو ، مشکل ساز خواهد بود .  باضافه اینکه مسلما دولت کانادا ، مجبور است سفیر عربستان را به تلافی اخراج کند، که از نظر سیاسی هم برای کانادا ، خوشایند نیست . زیرا کانادا در حالیکه با ایران ارتباط سیاسی ندارد ، با عربستان هم مشکل سیاسی داشته باشد ، از انجا که سعودی ها ، متحد اسراییل و کانادا در خاورمیانه هستند ، نقش کانادا در خاورمیانه را بدلیل داشتن سیاستمداران کم تجربه و وزیر امور خارجه ، بی کفایت کریستیا فریلند ، را کم رنگ تر خواهد کرد .

کریستیا فریلند ، روز گذشته دستگیری خواهر وبلاگ نویس سعودی رفبع بدوی را که شهروندی کانادا به وی اعظا شده است ، را محکوم کرده بود . دولت عربستان این موضع گیری را دخالت در امور داخلی عربستان سعودی ، قلمداد کرده است .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *