آمریکا، دو ایرانی را به” باجگیری اینترنتی ” متهم کرد FBI charges two men in 2016 ransomware attack

دادستانی آمریکا ، دو تبعه ایران را باتهام باجگیری اینترنتی 6 میلیون دلاری  و دو تبعه را باتهام تبدیل ” بیت کوین به ریال، متهم کرد

FBI charges two men in 2016 ransomware attack that hit US universities and University of Calgary

ایرکانیوز – 5شنبه 29 نوامبر 2018 – 8 آذر 97

shah mansouri -hack

اف بی آی می گوید : “دو متهم  در ایران هستند و فعلا خارج از دسترس ماموران اجرای قانون در آمریکا، امکان بازداشت آنها در صورت سفر به خارج وجود دارد، و آمریکا درحال بررسی سایر روش هاست.”     با این حال دولت آمریکا اذعان می کند که حتی اگر این افراد گناهکار شناخته شوند احتمالا هرگز مجازات نخواهند شد.

محمدمهدی شاه‌منصوری و فرامرز شاهسوندی متهم به انجام حمله ای بیک نرم افزار اخاذی سام سام هستند – نرم افزاری که فایل ها و سیستم ها را قفل می کند و برای باز کردن این قفل ، پول درخواست می کند .

برایان بنژکفسکی دستیار دادستانی آمریکا روز چهارشنبه گفت: “ادعاهای طرح شده در اتهام نامه امروز – که اولین در نوع خود است – یک طرح آنلاین برای هک و اخاذی بین المللی که مقر آن در ایران است را تشریح می کند که دست به کار اخاذی دیجیتالی از نوع قرن ۲۱ شده.”

به علاوه دو ایرانی دیگر هم به نام های علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان از سوی وزارت دارای آمریکایی به خاطر تسهیل تبدیل “بیت کوین” به ریال ایران تحریم شدند.

به دست گرفتن کنترل

گفته می شود که این حملات برای حدودا ۲۳۰ قربانی بیش از ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است چون آنها علاوه بر پرداخت مبالغ طلب شده، مجبور به گرداندن سازمان های خود علیرغم از کار افتادن سیستم های کامپیوتری بودند.

دوازده موسسه شامل چند بیمارستان در آمریکا و بیمارستان کالگاری ( کانادا ) و  انگلیسدر اوایل سال ۲۰۱۶ هک شده بودند و نمی توانستند بیمار پذیرش کنند

شهر آتلانتا هم شاهد آلوده شدن سیستم های پنج سازمان دولتی خود به این بدافزار، معروف به “سام سام” بود. این باعث شد ساکنان شهر از پرداخت قبض برق و آب باز بمانند، و ماموران پلیس به نوشتن گزارش های دستی روی آوردند.

 

بدافزار سام سام از ضعف‌های شبکه کامپیوتری استفاده می کند تا خود را در آن کپی کند و وقتی نصب شد کنترل سرورها و فایل های شبکه قربانی را به دست می گیرد. عاملان حمله سپس خواستار پرداخت هزینه های در قالب “بیت کوین” برای آزاد کردن فایل ها می شوند.

.

کارشناسان می گویند تاثیر این حمله نه به خاطر پیشرفتگی و عزم عوامل آن، بلکه بیشتر به دلیل کهنگی و ضعف مدیریت شبکه های کامپیوتری بود.

شاید مساله مهمتر در این پروند تصمیم وزارت دارایی آمریکا برای اعمال تحریم هایی بر دو نفر به نام علی خوراشدی زاده و محمد قربانیان باشد که گفته می شود به این متهمان در تبدیل “بیت کوین” به ریال کمک کردند.

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت دارایی آمریکا دو حساب را مشخص کرد که گفت از آنها برای ارسال و دریافت مبالغ استفاده می شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *