کلاهبرداری با طعمه خواستگاری و تحصیل در کانادا Fraud with Canada immigration promise

کلاهبرداری با طعمه خواستگاری و تحصیل و مهاجرت به کانادا ، حقه قدیمی که اتفاق می افتد .

دختر جوان که به دنبال آشنایی در فضای مجازی با مردی نه تنها درگیر ماجرای کلاهبرداری شده، سرخورده ، به کلانتری مشهد مراجعه کرد.

ایرکانیوز اخبار ایرانیان کانادا – irca news- چهارشنبه 4 آوریل 2018 – 15 فروردین97

 – قرار بود برای تحصیل در رشته پزشکی مرا به کشور کانادا ببرد. او ادعا می کرد بسیاری از امور اداری برای مهاجرت را انجام داده است ولی مشکلات کوچکی وجود داشت که باید برطرف می شد. می خواستیم برای انجام مصاحبه به سفارتخانه ترکیه برویم اما زمانی فهمیدم که .. در حالی که بیان می کرد آبرو و سرمایه ام را از دست داده ام به مشاور و کارشناس اجتماعی کلانتری (۲۴) میرزاکوچک خان مشهد گفت: فروردین سال گذشته بود که با «فرمان» در یکی از گروه های اجتماعی شبکه مجازی آشنا شدم. او تظاهر به وکالت می کرد و مدعی بود پدر و مادرش در کانادا اقامت دارند.

 

رابطه ما در فضای مجازی خیلی زود صمیمانه شد به طوری که من حتی در کلاس های درس دانشگاه نیز مدام از طریق تلفن هوشمند با او در تماس بودم. آشنایی ما طی چند روز بعد به ملاقات های حضوری کشید و من تلاش می کردم بعد از دانشگاه نزد او بروم. حدود یک هفته بعد از این ارتباطات پنهانی «فرمان» پیشنهاد ازدواج داد. وی مدعی بود پدر و مادرش ساکن کانادا هستند و قرار است برای شرکت در عروسی خواهرش به مشهد بیایند و در همان زمان نیز از من خواستگاری کنند.

 

ولی من آمادگی ازدواج نداشتم چرا که می ترسیدم نتوانم بعد از ازدواج ادامه تحصیل بدهم. «فرمان» در یکی از ملاقات ها نیز مدعی شد که قبلا ازدواج کرده اما در دوران نامزدی همسرش را طلاق داده است. هنوز بیشتر از دو ماه از آشنایی ما نمی گذشت که روزی نزد من آمد و گفت: پدرم که چشم پزشک است سوله بزرگی در مشهد خریده و می خواهیم با یکدیگر دارو به کشور وارد کنیم. او سپس از من خواست با پرداخت مبالغی سهامی در شرکت آن ها داشته باشم. آن قدر خام حرف هایش شده بودم که حدود پنج میلیون تومان به شماره حساب یک زن واریز کردم. «فرمان» ادعا می کرد آن زن منشی دفتر وکالتش است و به خاطر مسائل تحریم با حساب او کار می کند. با این وجود بسیاری از مدارک و کارت دانشجویی من نزد فرمان بود تا شهریه باقی مانده دانشگاه مرا پرداخت کند. در همین روزها بود که مدعی شد درخواست تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه کانادا را برایم ارائه داده و در حال طی کردن مراحل اداری است و من هم بسیاری از مدارکم را از طریق تلگرام برایش ارسال کردم.

 

او می گفت: بعد از دریافت وام هنگفت پرورش دام از جهاد کشاورزی راهی ترکیه می شویم تا در مصاحبه مهاجرت شرکت کنیم و بعد از آن من با گرفتن ویزای تفریحی می توانم نزد او به کانادا بروم. در این میان فرمان برای جلب اعتمادم سفته ای به مبلغ هشت میلیون تومان به من داد و رسید گرفت اما خیلی زود متوجه شدم که مبلغ سفته هشت میلیون ریال است! وقتی با او تماس گرفتم و موضوع را گفتم مدعی شد که خط تلفنش دچار مشکل شده است و از آن به بعد دیگر تلفنش خاموش شد و من تازه فهمیدم که مورد سوءاستفاده قرار گرفته ام و …

ایرکانیوز-  وقتی صحبت از کانادا می شوید حتما سعی کنید از طریق دوست و اشنایی در مورد صحت ادعاهای افراد در ایران که خواهان ازدواج یا سرمایه گذاری مالی و شراکت هستند ، مطمین شوند . جامعه ایرانی کانادایی در حدود 300 هزار نفر هست و تقریبا با چند حلقه ، همه به همدیگر متصل هستند حتی اگر با هم دوست و فامیل هم نباشند . باضافه اینکه کمی تحقیق در فضای مجازی می تواند به افراد کمک بیشتری برای اطمینان خاطر داشتن ، راه حل مفیدی می تواند باشد .  در دنیای مجازی و برداشته شدن ، دیوارهای دوستی و اشنایی ، با یکی دو نگاه و تلفن کسی به خواستگاری  نمی اید و سرمایه گذارهم نمی شود . 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *