شرط استرداد خاوری به ایران – مذاکره و معامله با کانادا Extraction of Khavari to Iran – diplomatic channel with Canada

شرط استرداد خاوری به ایران مشخص شد

ایرکانیوز- اخبار ایرانیان کانادا – شنبه 26 مه 2018 – 6 اردی بهشت 97-IRca.news

محمود خاوری یکی از متهمان اصلی پرونده سه هزار میلیاردی است که در حال حاضر در کشور کانادا به سر می‌برد و مسئولان قضایی می‌گویند برای انتقال او به کشور شرط و شروطی وجود دارد.

 محمود خاوری نامی  اشنا برای ایرانی ها و کانادایی ها هست . نامی همراه با  اولین پرونده دزدی  سه هزار میلیاردتومنی و حضور وی در کانادا در حالیکه ریس بانک ملی بوده است. یاداور سیستم نا کارا و فاسد اداری بانکی در ایران .

خاوری به جرم رشوه خواری 3 میلیون و 300 هزار دلاری در جریان این اختلاس در کانادا شهروند شد و انجا مشغول ساخت و ساز های چند ده میلیون دلاری با شراکت یک تبعه یهودی ایرانی  کانادایی  که یک سال قبل از انقلاب به کانادا مهاجرت کرده بودند ، شد  خاوری علیرغم درخواست ایران از پلیس بین الملل هنوز در حمایت دولت های محافظه کار هارپر و لیبرال ترودو قرار دارد و هیچ گاه به ایران مسترد نشد . .

KHAVARI

معامله متقابل تنها راه بازگرداندن خاوری مذاکره با کانادا هست 

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری در پاسخ به این سوال که آیا امکان بازگرداندن خاوری به کشور وجود دارد؟ گفت: برای انتقال خاوری به کشور هنوز هیچ مذاکره ای انجام نشده است.

محمود عباسی افزود: امکان انتقال خاوری به کشور از طریق معامله متقابل وجود دارد که در عرف حقوقی بین الملل پذیرفته شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل اینکه کشور ما با کانادا رابطه سیاسی ندارد و هیچ معاهده استراداد زندانی هم با این کشور امضا نشده است تنها از طریق معامله متقابل امکان انتقال خاوری به کشور وجود دارد و این امر هم به اراده سیاسی مقامات دو کشور بستگی دارد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: اگر مقامات دو کشور بتوانند زمینه مذاکره را با هم فراهم کنند، امکان انتقال خاوری به کشور وجود خواهد داشت. دادگاه خاوری با تاخیر چند ساله  در شعبه 15 دادگاه عمومی وانقلاب تهران به صورت غیر علنی و به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد. در کیفرخواست خاوری 4 اتهام از سوی دادستانی مطرح شده بود که دادگاه خاوری را در هر 4 اتهام، مجرم دانست.

غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری استان تهران نیز گفت: دادگاه در حکم صادره برای خاوری حبس طولانی مدت، رد مال، جزای نقدی را در نظر گرفته است و چون دادسرا اموالی از خاوری را در کشور شناسایی کرده است، از دادگاه تقاضای تعیین و تکلیف این املاک را کرده بود و در نهایت دادگاه به دادسرا اجازه داد تا املاک شناسایی شده را به فروش برساند و بخشی از حکم صادره اجرا شود.

با وجود این، تا زمانی که کشور کانادا با مسئولان کشور ما همکاری سیاسی نداشته باشند، امکان استرداد خاوری به کشور جود ندارد

اینک خاوری یک ضرب المثل سیاسی و جوک در فرهنگ ایرانیها در مورد دزدی و اقامت در کانادا شده است .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *