فرهنگ رستوران رفتن در کانادا – رستوران با قهوه خانه تفاوت دارد Canada cultural of Restaurant

فرهنگ رستوران رفتن – رستوران با قهوه خانه تفاوت دارد
سعید سلطانپور – 18 دسامبر 2017
ظهر پیش یکی از دوستان رستوران دار ایرانی بودم . خانم و اقایی امده بودند شکایت داشتند از سرویسی که به انها روز شنبه داده شده بود . از همه چیز ایراد می گرفتند قندانتان کوچک بود / لیوان نوشابه تان بزرگ نبود / گارسنتان خوش اخلاق نبود / چرا دوغ نداشتید / مدیرهم گوش می کرد و دانه به دانه محترمانه توضیح می داد .
اخرش هم گفتند که ما دیگه نمی اییم . دوستمان هم که خیلی سعی می کرد روی خودش نیاورد گفت شما روز شنبه امدید به شما گفتند که جا نداریم همه رستوران پر بود . خواهش کردید مهمان دارید . برایتان جا درست کردم و با احترام شما و مهمانتان پذیرایی کردیم . شنبه شب و موسیقی زنده چلوکباب و نوشابه و چای و دسر نفری 25 دلار- یعنی در این رستوران هیچ چیز خوب نبود . رستوران های زیادی دراین شهر هست می توانید دفعه بعد از سرویس آنها استفاده کنید .
به دوستمان گفتم متاسفانه ما از رک بودن فرهنگی کانادایی ها برداشت غلط کرده ایم . رستورانی که سرویس می دهد مک دونالد نیست . گارسن ها ، اشپز و ظرف شور و خواننده همه سعی می کنند کارشان را به نحو خوبی انجام دهند که هم زندگی را بگذرانند هم به مشتریان به عنوان منبع درامد رستوران خوش بگذرد .
چرا بعضی از ما فکر می کنیم بخاطر چندر غاز پول که می دهیم حق بی احترامی به شخصیت ادمها داریم .
 
 
رستوران ، قهوه خانه نیست . قهوه خانه ، فست فود نیست – وقتی مدیر رستوران سر میز می اید و می پرسد ایا ازغذاوسرویس راضی هستید اول اگر بخش خوبی بود بگویید بعد قسمت بدش را اگر هست ، محترمانه بگویید . برخی شاکی می شوندکه چرا مراحمشان شده است وسط اهنگ و موسیقی زنده .
 
رستوران داری کار بسیار پردردسری هست . تهیه مواد اولیه – کادر اشپزی و گارسن ها – تجربه مشتری داری – بازرس های شهرداری و اداره بهداشت – رضایت مشتریان و پرداخت اجاره های سنگین و دستمزدها .واز همه مهمتر مسولیت سلامتی غذا با انها هست
مدیر رستوران حداقل روزی 10 ساعت باید در رستوران خودش باشد تا بتواند سرویس خوبی به مشتریان بدهد .
کمی رستورانهای دیگر ملیتها را هم برویم اداب رستوران رفتن را یاد بگیریم .
بعضی ا زما تو رستوران رفتن کلاس اکابر هم نیستیم چه برسد به نهضت سواد اموزی ولی ادعای رستوران رفتن درجه یک تورنتو که چندماه پیش باید رزو کنی ، دارند . پول مک دونالد را در رستوران ایرانی می دهیم ادعاهای بی ادبانه غیر متمدانه هم داریم .
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *