عربستان ، شریک مهم اقتصادی کانادا – نا توانی وزیر امور خارجه کانادا Saudi , Canada’s important trade partner, Canada Weak Foreign minister action

عربستان ، شریک مهم اقتصادی کانادا – نا توانی  وزیر امور خارجه کانادا در خاورمیانه

 Saudi , Canada’s important trade partner, Canada Weak Foreign minister action

ایرکانیوز – دوشنبه 6 آگوست 2018 – 15 مرداد 97

Freeland-Trudeau-at-2013-byelection-rally
سعید سلطانپور – دو سال است که می گویم وزیر امو رخارجه ترودو ، کریستیا فریلند ، وزیر ضعیف وکم سوادی هست و به ضرر کانادا تمام می شود .  فریلند تمامی تلاش خود را بر علیه روسیه به نفع اکراین گذاشته است . در یک سال گذشته هم در جریان مذاکرات نفتا با آمریکایی ها ، وی بسیار ضعیف عمل کرده است .  نخست وزیر کانادا تنها به اسراییل سفر کرده است وزیر امورخارجه به اسراییل و اردن  سفر کرده است . یعنی بدنه اصلی دولت کانادا ، تجربه دست اولی از خاورمیانه و پیچیدگی سیاست درانحا ندارند . 
عربستان دومین شریک تجاری کانادا با 2.6 میلیارد دلار در خاورمیانه بعداز اسراییل هست . در حدو 12 هزار دانشجوی سعودی در کانادا درس می خوانند و سالانه میلیارد دلار در کانادا هزینه می کنند . هزینه ثبت نام و هزینه زندگی .. هارپر به سعودی ها ، ویزای سریع السیر داده بود . سیاست پیچیده د رخاورمیانه ، نیاز به سیاستمداران توانا دارد. وزارت امور خارجه کانادا تقریبا هیچ کاری نمی کند و محلی است برای استخدام فامیل ها که اکثرا هم سفید پوست هستند . کریستیا فری لند ، در توییت برای آزادی خواهر ریف بداوی که بدلیل انتقاد به اسلام دروبلاگش چند سال پیش زندانی شده بود ، نوشته بود انها باید فورا آزاد شوند . این ادبیات سیاسی وزیر امور خارجه یک کشور نیست . وزارت امور خارجه که حزب سیاسی نیست. نکته تاسف بار این است که کریستا فریلند در حالی این توییت را زد که در راه پیمایی زنان همجنسگرا در ونکوور بود . و هنوز بعداز 12 ساعت هنوز وزیرامور خارجه ، موضعی نگرفته است . که نشان از سردرگمی تیم وزرات امور خارجه لیبرالها دارد .
من بشدت مخالف سیاست های دولت های محافظه کار و لیبرال کانادا در حمایت از دیکتاتوری سعودی هستم و لی به عنوان یک کانادایی ، معتقد هستم که رابطه اقتصادی با عربستان برای اقتصاد و مردم کانادا مهم است . نمی شود خواهان رابطه اقتصادی کانادا با ایران شد ولی خواستار کاهش رابطه اقتصادی کانادا با عربستان شد . فروش 10 میلیارد دلار تجهیزات نظامی به سعودی ها ، با کارنامه بد حقوق بشر ، توسط محافظه کاران ( هارپر ) ، و تایید ان توسط ترودو ، و فشار حزب ان دی پی در مجلس برای لغو آن ، یکی از این موارد نادرست دولت کانادا هست .
دولت کانادا باید ضمن اقدام متقابل بر اساس پروتکل های سیاسی جهانی ، سعی در کاهش تنش ها در خاورمیانه منجمله عربستان و ایران برای صلح  در خاورمیانه بکند . 
کانادا نیاز به صدای مترقی تر در وزارت امورخارجه دولت ترودو دارد . تا بتواند نقش جدی تر در خاورمیانه داشته باشد .  متاسفانه ترودو ، همچنان در رویای خودش سر می کند و سکان وزارت امور خارجه کانادا ، مهمترین وزارت خانه هر کشوری را بدست افراد با دانش کم سیاسی و تخصصی داده است . ترودو کنترل بر سیاست خارجی در خاورمیانه را از دست داده است . 

 

Flag-Pins-Canada-Saudi-Arabiatruedeau-lav

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *