پیش بینی حضور چند جوان ایرانی در مجلس انتاریو ، تغییر مثبت برای رشد جامعه ایرانی کانادایی/ً some young Iranian Canadians heading Queens park

تغییرات در دولت انتاریو  ، پیش بینی حضور چند جوان ایرانی در مجلس انتاریو ، تغییر مثبت برای رشد جامعه ایرانی کانادایی انتخاب 7 جون 2018  انتاریو

some young Iranian Canadians heading Queens park

سعید سلطانپور

5 شنبه 7 جون 2018  – 16  خرداد 97- مقاله ایران استار –

 

این دوره از انتخابات انتاریو یکی از کثیف ترین و دو قطبی ترین انتخابات 30 سال اخیر محسوب می شود .  15 سال حضور لیبرالها در قدرت با حاشیه های مالی و سیاسی فراوان ، نیاز به تغییر را در انتاریو تشدید کرده بود .  اشتباه استراتژیک کاتلین وین و اصرار وی به  اینکه دولت وی کار اشتباهی نکرده است ، و به همین دلیل  وارد انتخابات شد .  در حالیکه ماه ها بود که در نظر سنجی ها در پایین تر سطح یک نخست وزیر- ریس دولت استانی – در کانادا رسیده بود .

لیبرالها قبلا هم در مقاله سه ماه پیش نوشته بودم  برنده انتخابات نخواهند بود . تا اینکه روز شنبه در یک اقدام غیر منتظره و بی سابقه ، کاتلین وین اعلام کرد که حزب وی برنده نخواهد شد و وی در 8 جون رهبر حزب لیبرال نخواهد بود . این یعنی نامزدهای حزب لیبرال را که برخی شانس برنده شدن داشتند را بقول ضرب المثل کانادایی به زیر چرخ اتوبوس پرت کردن ، بود .  تقریبا همه احزاب و رهبران انها کم  و بیش از میزان محبوبیت و رای دهندگان و مشکلات سر راهشان و پیروزی و یا شکست  باخبر هستند ،ولی ان را علنی نمی کنند . زیرا اعتراف به شکست یعنی ،  غیر مصمم ها را که سرنوشت ساز هستند و حتی در حال حاضر 12 درصد ارا را تشکیل می دهند را ،به سمت جریان و حزب برنده سوق می دهد . بغییر از هواداران سنتی  احزاب ، بطور عمده ، هیچ ادمی دوست ندارد در تیم بازنده باشد .  اعلام شکست لیبرالها و تقاضای وی برای انتخاب نمایندگان لیبرال ، عملا باعث رشد امار ان دی پی شد. و نامزدهای حزب لیبرال را در موقعیت بدی قرار داد . بر اساس نظرسنجی ها  حزب لیبرال ممکن است 8 تا کرسی بطور قطعی کسب کند.   بالطبع این اعلام شکست تاثیر منفی در رای ها و موقعیت رضا مریدی نامزد و وزیر در شهر ریچموندهیل خواهد داشت . بر اساس نظر سنجی ها در شهر ریچموندهیل از 22 مه ، نامزد محافظه کار  از نامزد لیبرال جلوتر هست .  من نتیجه انتخابات را در صفحه فیس بوکی خودم  اعلام کردم . زیرا دیروز هم یک خبر بد برای رهبر حزب محافظه کار توسط تورنتو استار دشمن رسانه ای خانواده فورد ، علنی شد . اعلام شکایت مالی 16 میلیون دلاری زن برادر داگ فورد برای بالا کشیدن سهم وی . هر چند داگ فورد روز سه شنبه این موضوع را تکذیب و مادرش نیز ، زن برادر ش ( زن راب فورد ) ر ا معتاد خواند .  در حالی که سه روز به انتخابات مانده است ، مسلما از رای ها هواداران ناپایدار در محافه کاران ، کاسته خواهد شد که به نفع ان دی پی ریخته خواهد شد و یا در انتخابات شرکت نخواهند کرد .

تا کنون جامعه ایرانی یک نماینده مرد در مجلس انتاریو و یک نماینده مرد در مجلس کبک داشته است  سرنوشت رضا مریدی تا لحظاتی دیگر روشن می شود ولی امیر خدیر اعلام کرده است که در انتخابات 2019 در کبک شرکت نخواهد کرد . سه  کاندید نسل جوان ایرانی تبار با شانس های خوبی برای ورود به مجلس هستند . بر اساس امارها ، ورود خانم گلدی قمری – وکیل جوان از حزب محافظه کار در شهر کالدون ( نزدیک اتاوا ) بسیار زیاد هست .  هم امارها و هم دفتر خودش با اعتماد بنفس زیادی از وی به عنوان نماینده یاد می کنند. در منطقه  جدیدایرانی نشین  ریچموندهیل شمالی – اوک ریجز ، مایکل پارسا از فعالین سیاسی باسابقه در حزب محافظه کار بر اساس امارها و مشاهدات میدانی برنده این حوزه خواهد بود .

اما سومین حوزه ، منطقه ویلودیل در شهر تورنتو هست – محله ایرانی نشین یانگ و شپردو فینچ – که دران سمن طبسی نژاد نامزد جوان از حزب ان دی پی رقابت شانه به شانه ای با رقیب کره ای محافظه کار خود بر اساس امارها و نیز مشاهدات میدانی از محله ،و گفت و گو با رای دهندگان ،دارد . در این حوزه وزیر با سابقه لیبرال دیوید زیمرمن بنظر شانس کمی برای انتخاب مجدد دارد .

حضور نسل جوان ایرانی از احزاب مختلف با عث رشد سیاسی و شعور سیاسی جامعه ایرانی کانادایی و نسل جوان ما خواهد بود . این انتخابات یک جهش مثبت برای جامعه ما و نسل جوان ما هست . فراموش نکنیم که این افراد به تنهایی نمی توانند سیستم را تغییر دهند ولی اگر نمایندگان خوبی باشند ، می توانند تاثیرات مثبتی بر روی سیستم ، حوزه انتخابیه و جامعه ایرانی تبار داشته باشند .

متاسفانه گزارشاتی از سرخوردگی ایرانیها از احزاب حاکم ، بدلیل عملی نکردن قولهای انتخابیشان ، شنیده می شود .  باید در انتخابات شرکت کرد و رای داد. انتخاب اصلح بدلیل جو زدگی انتخابات این دوره ممکن نیست .  موج تغییر و موج نفی بشدت در اسمان و زمین انتاریو ، مشاهده می شود . رای با مطالعه و شناخت از سیستم باید داد .

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *