تظاهرات هزاران دانشجو در تورنتو علیه قطع کمک هزینه توسط دولت محافظه کار Thousands students protest Conservative tuition cuts

تظاهرات ده ها هزار دانشجو در خیابانهای تورنتو علیه داگ فورد ، نخست وزیر داگ فورد در اعتراض به حذف شهریه مجانی و کاهش کمک هزینه های دولتی به دانشگاه ها

 Thousands Marched In Protest Of OSAP Changes In Toronto /demand reverse to changes

.

osap protest10osap cur placard2osap cut placard

سعید سلطانپور – ایرکا – جمعه 25 ژانویه 2019 – 5 بهمن 97

روز جمعه بالغ بر ده هزار دانشجوی دانشگاه ها و کالج های تورنتو ، در سرمای شدید ، از ساعت یک بعداز ظهر در  میدان دانداس – خیابان یانگ  تا پارلمان انتاریو ( کویینز پارک )  راه پیمایی کردند. این تظاهرات  در اعتراض به تصمیم دولت محافظه کار داگ فورد و وزیر آموزش عالی انتاریو بود که به بهانه کسری بودجه ، تصمیم به جذف شهریه کم در آ»دها را اعلام کردند .

در این تظاهرات شعارهایی علیه دولت داگ فورد ر داده شد . تظاهر کنند گان خواستار لغو تصمیم داگف فورد شدند . در برابر مچلس چند نماینده مجلس منجمله ادام ون ( نماینده لیبرال فدرال – اسپاداینا ) و اندره هوروث ( رهبر اپوزیسون از حزب محافظه کار انتاریو ) حضور داشتند .

قرار شد که یک تظاهرات سراسری در انتاریو هفته اینده برگزار می شود .

در این میان طومار اینترنتی اعتراضی ، دانشچویان  از مرز 200 هزار امضا گذاشت .

این دومین چالش چدی دولت مجافظه کار داگ فورد بعداز تظاهرات معلمان در تابستان ، می باشد . در سال 2018 که اولین دوره حذف شهریه دانشگاه ها برای دانشچویان کم در آمد توسط دولت لیبرال اجرایی شد ، در مقاله ای نوشتم که این یک کار تبلیغاتی انتخاباتی لیبرالها برای رای دانشحویان هست ، دانشجویانی که عمدتا کمتر در سیاست انتاریو و کانادا دخالت می کنند . بخش های فعال نیز متمایل به ان دی پی هستند . مشخص بود که بودجه کافی برای این کار نبود ، دولت کاتلین وین هم رقم مشخصی د راین مورد نداشت . از سوی دیگر ، اگر محافظه کاران برنده می شدند ( که شدند ) ، با توجه به نگرش مالی ، تفکر اقتصادی محافظه کاران که  ضد اقشار محروم و کم در آمد جامعه در سراسر دنیا منجمله کانادا ،می باشد  این بودجه را قطع خواهند کرد و با ضدیت دانشجویان روبرو خواهند شد . تحلیل محافظه کاران این است که اکثر دانشچویان ، به انها رای نمی دهند بنابراین ، چیزی را از دست نمی دهند ولی اشتباه سیاسی داگ فورد و وزیر اموزش عالی انتاریو ، خانم دکتر  باعث فعال شدن تشکل های سیاسی دانشگاه ها شد و آنها را در زمستان یخ بند تورنتو ، به خیابانها آورد . دانشجویان با کمک اتحادیه ها ، می توانند فشار سیاسی را بر روی محافظه کاران افزایش بدهند .  داگ فورد ، مسلما موفق به انجام تغییرات جدی نخواه شد زیرا  حاشیه های دولت محافظه کار انتاریو در سال اول ، بیش از تمرکز بر روی تغییرات بنیانی هست که ، قول انرا داگ فورد داده بود .

osap cut - doug fordosacp cut protet video

osap protet 6

osap cut placardosap cut placard

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *