تفاوت های فرهنگی ایرانی ها در خرید و فروش مسکن Toronto housing and cultural differences

تفاوت های فرهنگی ایرانی ها در خرید و فروش مسکن /مشاورین مسکن

سعید سلطانپور

ایرکا – شنبه 13 آوریل 2019- 24 فروردین 98

دو ماهی است که خانه در مناطق مختلف تورنتو و اطراف را به دقت دنبال می کنم .
1- بنظر میاید خانه هایی که مالکان ایرانی و یا مشاورین املاک ایرانی دارد و برای فروش عرضه کرده اند ، درصد بالایی ، قیمت های دلبخواهی است و با واقعیت و قیمت روز منطقه ها همخوانی ندارد
2- چینی ها با مشاورین املاک چینی ، خانه را برای فروش عرضه می کنند واگر بعداز مدتی ، مشاوراملاک به آنها بگوید که قیمت واقعی منطقه چقدر هست ، از کاهش چند ده هزار تا 100 هزار دلاری در مناطقی مانند ریچموندهیل وویلودیل ، ابایی نداشته اند
3- اطلاعات مشاورین املاک ( حداقل انها که من با هاشون برخورد کردم ) بسیار محدود بود . یعنی اکثر در دوران خوب مسکن ، مشاور املاک شده اند ، نیازی به شناخت منطقه ، محله ،کوچه ، امار خانه های دولتی در منطقه ، امار جرم و جنایت ، ترکیب منطقه از ملیت های مختلف را احساس نکرده اند . یک مشاور املاک خوب باید ، حافظه مسکن منطقه باشد .وقتی خانه ای زیر قیمت منطقه لیست می شود یا مشکلی دارد مانند شماره 4 که برای چینی ها شوم است یا خانه های سر سه راهی که چینی ها انرا مرگ می دانند و نمی خرند . در صد قابل ملاحظه ای از خریداران اتی از دور خارج می شوند
نزدیکی به دکل های برق فشار قوی و خط راه اهن و دو نبشی ها که بر عکس ایران ، قیمتش پایین تر است .
خانه ای با دو واحد آپارتمان یک خوابه در زیرزمین را مشاور املاکی می گفت این نقطه منفی است . در حالیکه ارزیاب بانک اتفاقا بخاطر ان دو واحد مستقل ( هر چند در برخی از شهرها مانند ریچموند هیل قانونی نیست ) ، خانه را بیشتر ارزیابی کرده است و به دلیل درامد زایی ، به تصویب وام خانه کمک کرده است. .
4- ایرانی ها ، گذاشتن عکس روی تابلوی فروش خانه را مد کردند . خانمها با عکس های رتوش شده و برخی با عکسهای 20 سال پیش خود ، در محله های ایرانی دیده می شوند ./ چینی ها هم البته عکس می گذارند . بر عکس مشاورین املاک سفید کانادایی در مناطق سفید نشین و گران و متوسط قیمت ، عکس خودشان را نمی گذارند
5-بدلیل سخت گیری ها ی وام ، بسیاری از خانه ها ، توسط بانکها تایید نمی شود . برخی از مشاورین وام ، حرفه ای و مسولانه برخورد نمی کنند . اول به خریدار هزینه های دریافت وام را نمی گویند چند روز مانده به بستن قرارداد می گویند ، کارمند بانک چند هزار دلار پول می خواهد .
یا اینکه تا اخرین روز بدلایل مختلف ( موانع بانکها و عدم صلاحیت خریدارها ) ، جواب تلفن های خریدار منتظر وام را نمی دهند .خریداران با فشارهای روحی سنگینی روبرو می شوند .

پیشنهاد استراتژیک به مشاورین املاک

پیشنهاد می کنم انجمن های ایرانی مشاورین املاک در کنار مراسم های جشن ها ی گران قیمت ، درصدی هم از بودجه شان را برای آموزش مشاورین املاک خودشان تخصیص بدهند ومشاورین را متخصص تر کنند . شنیده می شود در حدود 5 هزار ایرانی تبار مشاوری املاک در انتاریو هستندو تعداد کل مشاورین املاک در حدود 75 هزار نفر می باشد .یعنی در شرایط سخت امروزه ، و براساس گزارش گلوب و اند میل 11 آوریل 2019 ، مشاورین املاک زیادی با سختی برای امرار معاش از خرید وفروش مسکن روبرو هستند . 
هنوز  مشاورین املاک ایرانی با اینکه در اوج بازار مسکن ، در رد ه های اول فروش قرار داشتند و برخی از مشاورین املاک ایرانی تبار ، کم رقیب در بازار تورنتو  و اطراف هستند ، ولی هنوز یک ایرانی تبار در هیت مدیره مشاورین املاک تورنتو و انتاریو در سمت های اجرایی بالا حضور ندارد که یک ضعف شدید است
برخی از مشاورین املاک بدون اینکه دلیل مستندی داشته باشند ، به مشتریان و یا در اگهی هایشان از بالارفتن خانه صحبت می کنند. این درحالیست که دولت لیبرال کانادا در حال حاضر نتوانسته قرارداد تجاری با آمریکا و مکزیک نفتای 2 را در مجلس تصویب کند . آمریکا هم تصویب نکرده است یعنی مشکلات جدید تجاری از جولای 2019 برای کانادا پیدا می شود .
کانادا با چین رابطه اش شکر آب شده است . با عربستان که قطع رابطه شده است . با روسها که بد است و با ایران هم که رابطه ای ندارد . خریداران اصلی خانه چه گروه ها وچه ملیتهایی هستند اکتبر هم انتخابات 2019 فدرال کانادا هست یعنی احزاب ، قولهای تبلیغتی زیادی می دهند که به سرمایه های بزرگ اطمینان بیشتری برای سرمایه گذاری در کانادا را بددهند . مسکن تنها بخشی از سرمایه گذاری ها هست . شاید 20% سرمایه گذاری که عمدتا توسط داخلی ها انجام می شود . دولت انتاریو بشدت روی مسکن وابسته است ولی همه مناطق کانادا اینگونه نیست . همه کانادا هم تورنتو و نکوور نیست .
 
. اینها را باید مشاورین املاک بحث کارشناسانه کنند .آینده خودشان و بسیاری به درک درست از شرایط اقتصادی و سیاسی کانادا ، بستگی مستقیم دارد .

ایرانی ها میلیونها دلار در پایین آمدن بازار مسکن در شهرهای بالای تورنتو از دست دادند مناطقی مانند کزویک که از نظر استراتژیکی یک اشتباه برای زندگی خانواد ه ها هست . متاسفانه در همه مهمانی ها و جمع ها از این موارد می شنویم ولی کمتر رسانه فارسی زبان به آن می پردازد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *