تورنتو ، زخمی از جنایت “ون” ، مجروح از تیراندازی در محله یونانی ها ولی ، ایستاده و دوست داشتنی toronto injured but standing lovely and strong

تورنتو ، زخمی از جنایت حمله با “ون” در محله ایرانیها  ، مجروح از تیراندازی در محله یونانی ها  ولی همچنان با کمک مردم  سرپا ، ایستاده و دوست داشتنی

Toronto injured but standing lovely and strong

*بلاتکلیفی سیاستمداران ، و کم اهمیتی  مراکز مسلمان  ایرانی ، برای مشارکت علیه خشونت و نژاد پرستی

سعید سلطانپور – تورنتو

 

عصر روز یکشنبه22 جولای  در حالیکه روی سخنرانی ، نمایشی مایک پمپیو وزیر امورخارجه ترامپ

در  لس آنجلس برای جمهوری خواهان که 20 درصد انها را ایرانی ها تشکیل میدادند ، تمرکز کرده بودم .  

خبر تیراندازی در خیابان دنفورث در محله یونانی ها ، یکی از معدود مناطق ساده ولی زنده، بسرعت راس خبرها شد ه بود زیر سایه خبر ایران و آمریکا دیده نشد

. ضارب 29 ساله قدم زنان از این ور خیابان به انور خیابان ، 15 نفر را زخمی کرد و در درگیری با پلیس چند صد متر انورتر و چندین دقیقه بعد ، کشته شد .  دو نفر از زخمی ها یک دختر 18 ساله و یک دختر 10 ساله در بیمارستان کشته شدند .

هنوز زخم حادثه جنایتکارانه خیابان یانگ در 23 اوریل  و کشته شدن 10 نفر توسط یک جوان ارمنی کانادایی  ، با یک ون خوب نشده بود ، که این زخم بازشد . مدتی است که انتخابات  شهرداری ها اغاز شده است ، پشت پرده های سیاست ،بین ریس اتحادیه پلیس تورنتوبا شهردار و شورای شهر رقابت شدیدی اغاز شده است   خشونت بر اثر تیراندازی باندهای تبهکار رشد پیدا کرده است و قتل با گلوله همه  شهروندان ، این شهر خوب و دوست داشتنی را نگران کرده است . همه انگشت اتهام و کم کاری را به سوی دیگری نشانه گرفته اند .

با روی کار امدن دولت دست راستی محافظه کار داگ فورد با چیدمان کابینه 21 نفری که 20 نفر انها سفید و تنها یک کره ای تبار در بین این دولت که با رای اقلیتهای قومی منجمله ایرانی ها ، به اکثریت رسیده بود ، پیام خوبی نبود و زیرا شهر تورنتو اکثریتش مهاجر هست و درصد قابل ملاحظه ای اقلیتهای قومی و رنگین پوست  که با هم در صلح و صفا بدلیل قانون و شرایط نه چندان بد رفاهی ،زندگی می کنند .

قبل از رفتن به صحنه جنایت ضد انسانی ، بحثی که در تحریریه داشتیم این بود که چه کسی ضارب است ، سفید  کانادایی است ، یا  خاورمیانه تبار کانادایی ، با عدم افشای نام ضارب ،که نزدیک به 18 ساعت طول کشید ه بود  حدسمان قوت می گرفت که وی باید از مسلمانان باشد ،شهردار و ریس پلیس تکرار می کردند که زود نتیجه گیری نکنید .

، موضع گیری های ضد مهاجرین  و  غیر قانونی خواندن پناهندگانی  که از آمریکا وارد کانادا می شوند ، توسط  داگ فورد در قبل از دیدار هفته گذشته با جاستین ترودو در تورنتو ،مسیر خطرناک و پرتنشی بود که ترامپ انرا در امریکا به اجرا گذاشته بود  ، تشدید جو ضد پناهندگی  از طرف رسانه هایی مانند تورنتو سان و نویسندگان  ضد ایرانی مانند کندیس مالکوم  که به تحریکات قومی و نژاد پرستی دامن می زنند ،  جو نا سالمی بوجود اورده بود. براساس کنوانسیون ژنو ، هیچ پناهنده ای غیر قانونی نیست و می توانند از هر مرزی وارد هر کشوری بشوند و این وظیفه کشورها هست که با انها انسانی برخورد کند تا در یک کشور امن ، سکنی بگیرند .

با اعلام نام فیصل حسین 29 ساله مشخص شد عامل جنایت خیابان دنفورث هست .  خبرگزاریها از مشکل روحی و روانی این جوان صحبت کردند .  گزارش شد که در سال 2010 از طرف دبیرستانش به پلیس در مورد رویاهای وی گزارش شده بود . ولی تورنتو سان و ستون نویسانی مانند تارق فتاح و اندره فرولی سعی دارند که  مسله روحی روانی فیصل را بی رنگ کنند و انرا ترور سازمان یافته بخوانند . وی در پس کوچه با صاحب رستورانی که برای سیگار کشیدن بیرون آمده بود ، و و حشت زده با وی روبرو می شود ، می گوید ، نترس با تو کاری ندارم . و به راهش برای قربانی دیگر ادامه می دهد .

من از همان لحظه شنیدن خبر ، این حادثه را جنایتکارانه و تروریستی خواندم . برای من فرقی نمی کند هر جای دنیا ، خشونت علیه شهروندان غیر نظامی ، محکوم است . چه یک سفیدپوست مسیحی علیه مسلمانان در مسجد شهر کبک که 6 نفر را با مسلسل کشت و چند نفر را زخمی کرد چه آن ارمنی تبار کانادایی جوان  الک میناسیان ، که زنان را در خیابان یانگ ، با عقده های روانیش کشت ، یا فیصل حسین که مردم عادی را که عصر تعطیل ،  از زندگی در دنیای پر استرس ، با کمترین هزینه ای لذت می برند ، را به خون خود شان غلتاند.

اگر بحث اختلال روانی هست باید برای همه  عاملان این سه جنایت باشد ، اگر تروریسم است باید برای هر سه این عملیات کور علیه مردم بی دفاع باشد ، آنها که سعی می کنند مذهب و باورمشخصی  را در این جنایات  گزینشی   پر رنگ کنند ، آنهم در کشوری مانند کانادا که اساس رشدش و قشنگی وجودش ، وجود میلیونها مهاجر از کشورهای مختلف با باورها و مذاهب مختلف است ،آاب به آسیاب خشونت طلبان و نژاد پرستان ریختن است .  .

چند صد متر آنطرف صحنه کشتار ، مسجد مدینه هست که حداقل 40 سال هست که ستون کامیونیتی مسلمانان در خیابان دنفورث هست و نقش مهمی در حمایت از کامیونیتی و شکل گیری داشته است و تا کنون نیز پلیس مشکلی با این مسجد و نمازگزاران ان نداشته است .

در حالیکه فیصل حسین را باید عامل ومسول اصلی این جنایت خواند ولی سهم دولت  انتاریو و کانادا ، د ر جدی تر گرفتن مسله روحی و روانی که امارش هر روز در بین جوانان در تورنتو و جی تی ای و کانادا بیشتر می شود، چی هست ؟  فیصل حسین  ساکن یکی از فقیرترین محله های تورنتو و کانادا ( تورن کلیف – اگلینتون و دان میلز ) هست تورن کلیف ، منطقه ای که کاتلین وین نخست وزیر سابق و رهبر حزب لیبرال انتاریو ، نماینده مجلس ا ین منطقه بود . البته خونه وین خودش در بهترین منطقه این محله که اقشار با درامد بالا در ان زندگی می کنند ،  و یک کیلومتر یا این محل فاصله دارد ، هست

خواهر  فیصل چندی پیش در جوانی فوت کرده است ، پدر ، بیمار است و خانه نشین ، برادر براثر مصرف مواد مخدر یکسال و نیم است در کما قرار دارد . مادر زیر فشار ، فیصل در چند شغل منجمله فروشگاه لابلای محله کار می کند .  پلیس می گوید اسلحه هم متعلق به برادر فیصل  است که در باند تبهکاری بوده و با یک گروه دیگر تبهکار محله درگیر بوده اند ، همه همسایه ها هم از وی به عنوان یک جوان مودب ، لبخند به لب یاد کرده اند .

البته سوالات زیادی هست که هنوز پاسخی برای ان نیست ، فیصل  ،آموزش اسلحه را از کجا یاد گرفته است . ؟

پلیس تورنتو و اسلحه و اطلاع رسانی  

در صحنه جنایت دنفورث ، از ریس پلیس پرسیدم چرا اینقدر در اطلاع رسانی ضعیف عمل می کنید . توجه داشته باشید که تورنتو شهر چند ملیتی است ، بسیاری از مردم در سراسر جهان ، با هر خبر تیراندازی ، نگران  جان بستگان وآشنایان می شوند ، چرا مانند حادثه خیابان یانگ ، رسانه ها و مردم زودتر از پلیس ، اسم قربانیان را پیدا کردند . از سوی دیگر پلیس از مردم می خواست اطلاعاتشان را با پلیس به اشتراک بگذارند ، وقتی مردم نمی دانند ضارب کیست ؟ چگونه باید در مورد ضارب به پلیس خبر بدهند . بخصوص در این مورد که ضارب با هیچ کسی در مورد این اقدام صحبت نکرده بود .

این یک ضعف جدی پلیس هست که باید انرا تصحیح کند.

از سوی دیگر هفته گذشته ، جاستین ترودو ، بیل بلر ریس پلیس سابق را  در راس وزارت خانه ای که جدید تاسیس کرده است ، قرار داد ، وزارت  ایمنی مرزها و کاهش تبهکاری .   این انتصاب از یک سو پاسخی به داگ فورد بود . زیرا بیل بیلر مدارک و فیلم مواد کشیدن  راب فورد شهردار قبلی تورنتوو برادر داگ فورد را دارد ، از سوی دیگر پاسخی هست به نارضایتی  از افزایش خشونت در تورنتو . ولی نکته ای که هست دولت ( استان و فدرال ) در مورد  اینکه اینقدر خشونت در تورنتو توسط باندهای تبهکار گسترده شده است ،  به مردم توضیحی نداده بودند  .

اگر پلیس دیدگاه و رفتارش با مردم و بخصوص جوانان و کامیونیتی هایی که خبر ساز تر هستند که البته ارتباط مستقیم با فقر اقتصادی در این کامیونیتی ها ، وجود دارد ، تجدید نظر کند ، اوضاع تورنتو بدتر خواهد شد . متاسفانه بدلیل ساختار پلیس در کانادا ، نگاه سازمانی آنها از بالا به پایین هست . هر چند سعی زیادی در نزدیکی با کامیونیتی های اقلیتی د راین سالها شده است ولی کافی نبوده است .

وظیفه جامعه ایرانی

احتمال  حرکتهای  نژاد پرستانه علیه مسلمانان در تورنتو و شهرهای اطراف ، در پاسخ به این جنایت و تشدید جو ضد مهاجری –پناهندگی وجود دارد .  وظیفه همه نیروها و رسانه ها این است که ضمن محکوم کرد ن خشونت  ، هشیاری خودشانرا بالا ببرند ، ارتباطشان  با پلیس  را گسترش بدهند ، متاسفانه جامعه ایرانی ، مراکز ایرانی که د رانان جوانان ، مشارکت جدی داشته باشند ، ندارد . مراکزی هم هست یکی مال سالمندان هست و چند تا دیگر هم متعلق به مسلمانان ایرانی هست  که برای جوانان برنامه های جدی و جذاب ، ندارند .

یکی از تاسف ها این است که سه مرکز اسلامی ایرانی ، مسجد مهدیه در خیابان بی ویو  که بعضا خود شاهد تظاهرات خشونت طلبان در برابرشان بوده است ، مسجد اما م علی در شرق  تورنتو و مرکز ولی عصر در مارکهام ، هیچ کدام در این مورد نه  این جنایت نه خبر رسانی کردند و نه موضعی گرفتند. من روز دوشنبه با چند تن از دست اندرکاران دو مرکز اولی تماس گرفتم  آنها بعداز گذشت 20 ساعت از حادثه هیچ خبری نداشتند . این در حالیست که یکی از اعضای هیت مدیره امام مهدی بطور فعال در بی بی سی در حوزه ایران ، مشارکت دارد ولی در حوزه کانادا که در آن زندگی می کنند ،هیچ اظهار نظر    
عمومی نمی کنند که  بسیار بی مسولانه و غیر کانادایی هست . چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است .  تحلیلی که بدرد ایرانیها ی کانادا بخورد  واجب تر از تحلیل در مورد ایرانی هست که سالها هست د رآن زندگی نمی کنید .
بدون مشارکت درحوزه اجتماعی و سیاسی و اقتصادی کانادا نمی شود ، تجارب مثبت از قانونمندی و مدارا ی عقاید دیگران را به ایران  از طریق گفت و گو منتقل کرد . 
مشارکت در زندگی روزمره اجتماعی کانادا ، مسله سیاسی نیست که به بهانه عدم ورود به سیاست ، از ورود به آن خودداری کرد .  این در حالیست که در 
شرایط فشارهای سیاسی بر مسلمانان ، اقشار مختلف سکولار و یا چپ و ازادی خواه ایرانی د رکانادا از حقوق مسلمانا ن دفاع کرده اند ولی متاسفانه ، این مراکز ترجیح می دهند ، فقط نظاره گر مسایل اجتماعی سیاسی کانادا باشند ، در حالیکه مسلمانان بر خلاف دیگر باورهای مذهبی ، هم زیر ذره بین امنیتی هستند و هم مرکز توجه راست گرایان و اسلام هراسان ، برای ایجاد هراس و تفرقه در موزاییک تفاهم و زندگی مسالمت آمیز در کانادا هستند .

نباید اجازه داد هیچ خشونت طلبی ، در جامعه اکثریت صلح دوست کانادایی ، تفرقه بیندازد . رسانه ها نقش عمده ای در این زمینه داشته اند . هر چند یک نشریه قدیمی ، متاسفانه از اتیش بیاران خشونت د ربین جامعه ایرانی در تورنتو و کانادا هست . اتشی که دامن همه منجمله خودشان را خواهد گرفت . از تجربه خشونت د رایران و حلقه خشونت بین حکومت و اپوزیسیون مسلح ، در دوران بعداز انقلاب ، درس بگیرید .

 

 

 

 

 

 

 

Saeed Soltanpour

 

Iranian Canadian Free Lance Journalistwww.youtube.com/glassceilingtv
www.kanoun-e-bayan.blogspot.com ( Persian)
www.politicofcanada.blogspot.com ( En.)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *