جو گیر شدن حس زن گرایی نخست وزیر کانادا در لغت سازی ، با انتقادات گسترده روبرو شد Trudeau Lectures Woman For Using ‘Mankind’ Instead Of ‘People-Kind’

پیشنهاد نخست وزیر کانادا جاستین ترودو  به تغییر واژه ‘ از جنس مردم’ برای  تساوی زنان و مردان با واکنش ها ی منفی روبرو شد .

ترودو امروز در شیکاگو حرفش از جنس مردم ” people Kind را یک جوک بی معنی خواند .

ایرکانیوز- اخبار ایرانیان کاناد ا_ irca news- چهارشنبه 7 فوریه 2018 – 18 بهمن 96

 

یک دختر دانشجو در جلسه عمومی با مردم   نخست وزیر کانادا  جاستین ترودو در دانشگاه شهر ادمونتون استان البرتا ( غرب کانادا )  در روز 5 شنبه اول فوریه   در مورد قطع کمک مالی به گروه های مذهبی مخالف سقط جنین برای کار تابستانی سوال می کرد  این دختر از واژه mankind  “نوع بشر “استفاده کرد، آقای ترودو بلافاصله صحبت‌های او را قطع کرد و گفت که از واژه people kind “از نوع مردم ”   باید استفاده کرد .

زن گفته بود  محبت مادران در دوران بارداری اینده نوع بشر را شکل میدهد . 

 

واژه انگلیسی mankind که از ترکیب man (مرد) و kind (نوع) استفاده می‌شود به معنی ، نوع بشر و بشریت است. اما آ ترودو پیشنهاد کرده است تا واژه people (مردم) جایگزین کلمه مرد شود تا تساوی حقوق زنان و مردان در زبان نیز حفظ شود.

بلافاصله رسانه های محافظه کاران و نماینده محافظه کار د رمجلس حرف ترودو را مسخره کردند که چرا در راستای حمایت از زنان ( فمنیسزم ) لغت سازی می کند . هرچند سخنان ترودو در دانشگاه با استقبال روبرو شده بود ولی با گسترش مخالفت محافظه کاران ، که رسانه های کافی در کانادا در اختیار دارند ترودو روز چهارشنبه در دانشگاه شیکاگو گفت که کلمه نوع مردم یک جوک احمقانه بوده است .  البته در امریکا هم فاکس نیوز و در انگلیس نیز یک رسانه از ترودو انتقاد کردند و گفتند وی بخاطر اینکه خود را فمنیست نشان بدهد زیاده روی کرد ه است .

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *