دیدار نخست وزیر لیبرال کانادا و نخست وزیر انگلیس با ولیعهد عربستان به نام حقوق بشر ، برای حفظ تجارت میلیارد دلاری

ملاقات نخست وزیر ، جاستین ترودو و ترزا می با ولیعهد عربستان ،محمد بن سلمان

Canadian Prime Minister Justin Trudeau asked Saudi Crown Prince  to answer questions about the killing of journalist Jamal Khashoggi.

Trudeau Met Saudi Crown Prince in Argentina

 

trudeau - bin salman 2

سعید سلطانپور – یکشنبه 2 دسامبر 2018 – 11 آذر 97
  نخست وزیر کانادا جاستین ترودو در پایان کنفرانس جی 20 در بوئنوس آیروس –  آرژانتین  اعلام کرد که با ولیعهد عربستان درباره اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور و  حقوق بشر   گفت‌وگوی صریحی” داشته است.  تردو و بن سلمان هر دو در یک هتل اقامت داشتند . این اولین دیدار مقامات بالای کانادا با سعودی ها بعداز بحران سیاسی بین دو کشور که با توییت وزیر امور خارجه کانادا در مورد زندانی شدن فعالین زن حقوق بشر   در عربستان سعودی ، اغاز و به اخراج سفیر کانادا از ریاض انجامید .  نخست وزیر انگلیس ، ترزا می نیز با محمد بن سلمان در عین مواردی که ترودو صحبت کرده است ، صحبت کرده بود . ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا  گفت در موضوع قتل جمال خاشقجی و همچنین جنگ یمن در دیدار با ولیعهد عربستان سعودی  در میان گذاشته است .
ترودو گفت که به محمد بن سلمان اطلاع داده است که کانادا از حقوق بشر در سراسر جهان ، دفاع می کند . و خواهان اتش بس فوری در یمن برای پایان دادن  به مساله فاجعه انسانی در جنگ  یمن توسط ائتلاف سعودی بوجود آمده است  . و آشکارا به ولیعهد سعودی تاکید کردم که کانادا از این وضعیت نگران است .
yemen
این در حالیست که دولت لیبرال کانادا  تا چندی پیش در مورد جنگ چند ساله یمن سکوت کرده بود . قرارداد فروش اسلحه و تجهیزات نظامی 15 میلیاردی به سعودی ها را تایید کرده بود . ، جاستین ترودو و وزیر امور خارجه اش ، کریسیتا فریلند ، نه تنها از نقض حقوق بشر توسط دولت ناتییناهو د راسراییل انتقاد نمی کنند بلکه ، از وی حمایت می کنند .
ترودو می گوید وی در مورد زندانی شدن ” سمار بداوی ” فعال حقوق بشر سعودی که در مه 2018  زندانی شده است و نیز رائف بداوی ، برادرش که بدلیل توهین به اسلام به 10 سال زندان و 1000 ضربه شلاق محکوم شده است ، صحبت کرده است .
خانواده رائف بداوی ، همسر و 4 فزرندش سال گذشته شهروندی کانادا را بدست اوردند .
سمار بداوی
سمار بداوی

raif badawi2

نخست وزیر ترودو می گوید : به بن سلمان گفتم که عربستان باید  درباره پروندهقتل جمال خاشقجی شفاف سازی کند  .

ترودو درباره دیدار  با  ولیعهد عربستان ، محمد بن سلمان گفت: انجام مذاکرات شفاف و مستقیم بهتر از صحبت نکردن است.  تناقض سخنان مقامات دولتی کانادا و سیاست دو گانه مذاکرات ، درحالیست که  این سیاست را در مورد ایران و روسیه دنبال نمی کنند و حاضر نیستند مستقیم با مقامات این دو کشور در مورد نقض حقوق بشر و مسایل سیاسی و مشکلات بین دو کشور گفتگو کنند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *