سیاست خارجی اشتباه ترودو ، هم از نظر اقتصادی و هم جانی به ضرر کانادایی ها تمام می شود .Trudeau wrong Foreign policy hurting Canadian economically and Human life

سیاست خارجی اشتباه ترودو ، هم از نظر اقتصادی و هم جانی به ضرر کانادایی ها تمام می شود .
Trudeau wrong Foreign policy hurting Canadian economically and Human life

سعید سلطانپور- دوشنبه 14 ژانویه 2019 – 23 دی 97

ترودو روزشنبه در مورد دستگیری Michael Kovrig مایکل کوریگ گفت چینی ها به قوانین سیاسی بین المللی احترام نمی گذارند و یک دیپلمات کانادایی را دستگیر کردند . سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به ترودو روز یکشنبه گفت بهتر است ( ترودو ) قوانین ژنو را بخواند. فرد دستگیر شده مصونیت سیاسی نداشته است . زیرا با پاسپورت سیاسی وارد خاک چین نشده است .

مایکل کویک
مایکل کویک – سمت چپ

در اقدام سیاسی تلافی جویانه ، دادگاهی در چین ، رابرت لوید شلینبرگ Robert Lloyd Schellenberg را که در سال 2014 به اتها م قاچاق 222 کیلو مواد مخدر فنتالین دربه استرالیا به 15 سال زندان محکوم کرده بود ، در ظرف یک هفته ، با اعتراض دادستان ، دادگاه تجدید نظر برای وی برگزار کرد ه و وی را به اعدام محکوم کرد . کاری که چین در مورد اتباع غربی انجام نداده بود. ترودو در این رابطه گفت که چینی ها در مورد قانون ، دلبخواهی عمل می کنند .

 

رابرت شلینگبرگ
رابرت شلینگبرگ

در این راستا در اقدامی تلافی جویانه ، دولت کانادا به شهروندان کانادایی در مورد سفر به چین هشدار داد و انها را از دستگیری احتمالی ترساند .  وزیر امور خارجه کانادا ، روز بعدش عقب نشینی کرد و از دولت چین خواستار بخشش زندانی کانادایی شد . این در حالیست که در سال 2015 نیز یک کانادایی مجرم در زندان چین زیر اعدام ،روز بعداز نامه هارپر نخست وزیر وقت محافظه کار کانادا ، اعدام شده بود .
ترودو اگر سیاستمدار توانا و باهوشی بود بخوبی می توانست با قدرت بحران چین و کانادا را مدیریت کند . اگر ترودو ، سازمان امنیت قوی داشت ، در مورد سفر مدیرعامل شرکت هوا وی – و دامی که آمریکایی ها برای کانادا و چین پهن کرده بودند ، باخبر شده بود و از ورود خانم منگ به کانادا جلوگیری می کرد و توپ را به زمین آمریکایی ها می انداخت .
این در حالی است که چین با کانادا و آمریکا رابطه اقتصادی تجاری بالایی دارند . چینی ها در کانادا سرمایه گذاری های زیادی کرده اند و جامعه چینی تبار کانادا از نظر سیاسی و اقتصادی در کانادا نمی تواند نادیده گرفته شود .
از سوی دیگر ترودو با اعلام پناهندگی به دختر 18 ساله رهان محمد و استفاده تبلیغاتی وزیر امور خارجه ترودو ، و پذیرش ناگهانی وی توسط کانادا و استفبال خانم کریستیا فریلند از وی در فرودگاه ، روابط بین سعودی ها و کانادا را تیره تر خواهد کرد .reham mohammad
سیاست کودکانه ترودو ، که خودش را پشت حمایت از حقوق بشر پنهان کرده است در کوتاه مدت و درازمدت به نفع کانادا و جامعه اقلیتی کانادا نیست . کانادا مانند آمریکا نیست که همه خودشان را آمریکا یی بخوانند و زیر پرچم یک کشور متحد باشند . اختلافات و تشنج های بین دولتها ، به قطب بندی در کانادا و تنش بیشتر و تقویت راستها منجر می شود . براستی اگر ترودو حامی زنان و هم جنس گراها هست چرا همه این قربانیان پناهجو را در ترکیه و یا عراق و دیگر کشورها که بیش از چند هزار نفر نیستند را به کانادا نمی اورد ولی ظرف چند روز یک دختر خانم 18 ساله را که با برنامه از عربستان خارج و برای پناهندگی اقدام می کند را تبدیل به یک خبر سیاسی و موضع کانادایی و سیاست خارجی می کنند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *