عدم جدی بودن کاندیداهای ایرانی کانادایی حزب نیودمکرات کانادا Can We take NDP Candidate seriously within Iranian community

عدم جدی بودن کاندیداهای ایرانی کانادایی حزب نیودمکرات کانادا
Can We take NDP Candidates seriously within Iranian community
سعید سلطانپور – 12 سپتامبر 2019 – 21 شهریور 98 – تورنتو
برای موثر بودن و انتخاب شدن در یک سیستم سیاسی پارلمانی مانند کانادا ، حضور حساب شده و پیوسته به عنوان نامزد یک حزب و کسب تجربه ، یک شرط اساسی و لازم است . چیزی که کاندیداهای ایرانی تبار کانادایی حزب ان دی پی ، از خود نشان نداده اند .

عدم پیوستگی این جوانان ، نشان از دلایل مختلف دارد که جای تجزیه و تحلیل دارد . ولی نکته مهم آن این است که به حزب ان دی پی و کاندیداهای ایرانی تبار آن نمی توان چندان تکیه کرد .
پدرام معلمیان دهه 90 از اسکاربوروی تورنتو ، دکتر ضیایی از شهر ریچموندهیل – مهدی ملاحسنی از منطقه ویلودیل 2011 و پویان طبسی نژاد از محله ویلودیل در سال 2015 چند نفری هستند که کاندید حزب بوده اند و لی تنها در یک دوره شرکت کرده و بدون هیچ توضیحی در دوره های بعدی بعد از اینکه تجربه کسب کردند و حمایت بخشی از جامعه ایرانی را بدلیل ایرانی بودنشان جذب کردند ،دیگر دوره های بعدی نامزد نشدند .

Pedram_Moallemian_5mehdi molla hassaniMehdi Molla Hassani

Pedram Moallemian

نمونه آخری ان پویان طبسی نژاد بود که در سال 2015 بدون سابقه حضور در جامعه ایرانی کانادایی و حتی فعالیت سیاسی جدی در عرصه کانادا ، وارد رقابت انتخاباتی علیه علی احساسی کاندید حزب لیبرال شد . پویان طبسی نژاد تا دو هفته پیش به عنوان نماینده ان دی پی معرفی و تعریف می شود . اینکه چگونه ظرف دو هفته ان دی پی نماینده جدیدی در منطقه ایرانی نشین ویلودیل ( شمال تورنتو ) معرفی می کند ، در دنیای سیاست تعاریف و پیامهای مشخصی دارد .
برخلاف ادعای علی احساسی نامزدبی مسولیت حزب لیبرال و نماینده دوره قبل ویلودیل ، که ایرانیها تنها 10 % از رای دهنده گان این حوزه انتخابیه هستند و نقشی در برنده شدن نامزدها ندارند . حضور ایرانی ها در ویلودیل بخصوص در خیابان یانگ و کسب و کارو تابلوها و ترافیک حضوری ایرانیها ، بسیار پررنگ و از نظر اقتصادی هم نمی توانند ندیده گرفته شوند . یعنی قدرت اقتصادی و اجتماعی اگر تلفیق شود هیچ نماینده ای بدون حمایت جامعه ایرانی کانادایی نمی تواند از این حوزه پیروز بیرون بیاید .

با توجه به تجارب این چند نامزد ان دی پی ، می شود این نتیجه را گرفت که نباید روی نامزدهای ایرانی کانادایی حزب ان دی پی سرمایه گذاری اجتماعی اقتصادی سیاسی جدی کرد . آنها سربازان حزب هستند که در مقاطعی لیست خالی حزب را برای خالی نبودن عریضه پر می کنند . رهبران حزب ان دی پی چه فدرالی چه استانی هیچ گاه به این مناطق مانند ویلودیل و یا ریچموندهیل برای پیشبرد اهداف سیاسی حزب جدی عمل نکرده اند . تنها یک مورد اندره هوروث رهبر حزب انتاریو در کنار سمن طبسی نژاد در خیابان یانگ در جریان انتخابات حضور پیدا کرد و آنهم بدلیل ماجرای ترور خیابان یانگ توسط جوان کانادایی ارمنی تبار و قتل عام زنان با زیر کردن آنها در تابستان 2018 بود .
حزبی که برای مردم حوزه هایی که دران شانس برنده شدن ندارد در طول 4 سال وقت نمی گذارد ، حزب قابل اعتمادی نیست .
یا سیاست رهبران حزب را تغییر بدهید یا جامعه امید بیهوده به ایرانی ها ندهید و امکانات محدود جامعه را هدر ندهید . با نامزد شدن بیهوده در مناطقی که برنده شدن نامزد حزب متمایل به چپ ان دی پی ، امکان کمی دارد. شنیده می شود پویان طبسی نژاد بدلیل دوره دکتری ، وقت شرکت در این انتخابات را نداشته است . از انجا که طبسی نژاد حداقل یک سال هست که در رشته راستگرای مالی دانشگاه یورک ثبت نام کرده بوده است ، بهانه درس داشتن ، بهانه کافی برای عدم کاندیداتوری در دقایق 90 نیست .
براستی چگونه توقع دارید که آن خانم کاندید ان دی پی ، حتی بتواند با جامعه ایرانی کانادایی در ظرف 6 هفته آشنا شود .
پویان طبسی نژاد با حضور پر حاشیه در کنگره پرحاشیه وکم کار ایرانیان کانادا ، در چند سال گذشته ، عملا خودش را برای این انتخابات حاضر می کرد . عدم حضور وی نیاز به شفاف سازی دارد .

poyan tabazipoyan tabasi nezhad - bijan ahmadi

Pouyan Tabasi Nezhad

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *