خربزه تلویزیون جم ، رامسیس کبریتی و ارتباط کانادایی – تصورات غلط هنرمندان ایرانی- wrong information by Iranian artists about Canada

خربزه جم تی وی ، رامسیس کبریتی و ارتباط کانادایی – تصورات غلط هنرمندان ایرانی-

سعید سلطانپور –  2 مهر 1398 -26 سپتامبر 2019

یک هنرمند بدون مردم ، نمی تواند خلاق باشد . رابطه هنرمند با مردم ، رابطه اب و ماهی هست . مواظب  ابهای یخزده طولانی کانادا باشید

 wrong information by Iranian artists about Canada art and artists

رامسیس کبریتی ، بازیگر نقش صابر در سریال پربیننده ستایش در ایران ، بعداز تمام شدن بخش دوم سریال ستایش ، راهی ترکیه و جذب جم تی وی شد . پوست خربزه سعید کریمیان یک لا قبا با سرمایه بسیار مشکوک ثروتمند عرب ، باعث سرخوردن کبریتی و چند هنرپیشه دیگر ایرانی شد .
بعداز چند ماه جی ام عملا نتوانست درآمد و کار خوبی برای این هنرپیشگان تلویزیون جام جم ایران ، فراهم کند . چند تا از هنرپیشگان زن با ابراز پشیمانی به ایران برگشتند . در این میان سعید کریمیان نیز قربانی درگیری باند های تبهکار و تخلفات خود شد و به تیر غیب گرفتار شد .2018   قاتلین وی نیز در ترکیه دستگیر نشدند .
saeed karimi
رامسیس کبریتی  دیگر به ایران نیامد و به کانادا سفر کرد و  پناهنده شد . در مصاحبه ای با رسانه ای در ایران گفت که به وی کاری پیشنهاد نشده بود و یک سالی بی کار بوده است . 
سریال ستایش قسمت سوم آن با تاخیر بخاطر عدم حضور رامسیس کبریتی تهیه شد . شنیده می شود کبریتی بخاطر حضورکوتاهش در تلویزیون جم ، در لیست سیاه جام جم ایران قرار گرفت . بالطبع با نبود صابر در این قسمت ، نویسنده مجبور به حذف فیزیکی صابر شد . صابر با توطیه همسرش ماه سیما ، کشته شد و پرونده صابر ( رامسیس کبریتی ) هم بسته شد .
انتخاب محل زندگی یک حق همه شهروندان دنیا باید باشد. کم و بیش ، دور و نزدیک با این طیف از سینما و تلویزیون ایران ، اشنایی و ارتباط داشته ام . این ها هنوز متوجه نشده اند که اگر هنرپیشه و یا موسیقی دان هستند و هنری دارند عمدتا در همان ایران می توانند از آن درامدی برای گذران زندگی داشته باشند ولی حداقل یک اعتبار اجتماعی به واسطه هنرشان در بین مردم دارند. یعنی در غرب بخصوص در کانادا نمی توانند از هنرپیشگی و موسیقی در آمدی کافی برای گذران زندگی داشته باشند و اعتبار لازم را هم ندارند . بغیر از چند تا هنرپیشه کانادایی سینما و تلویزیون ، بقیه بزور گذران زندگی می کنند . چند تا موسیقی دان کانادایی در امد کافی برای گذران زندگی دارند . اصلا دولت به این گروه در کل چیزی نمی دهد ولی هنرمندان در ایران از زمان شاه تا امروز همه متوقع هستند که تافته جدا بافته ای هستند و باید دولت هزینه درامد انها را بدهد . در کانادا نه اداره تاتر داریم و تنها یک موسسه فیلم کوچک در تورنتو و یکی در مونترال که دولت سالانه چند میلیون دلار کمک می کند که ان هم بیشتر نصیب سفیدهای این بخش می شود و کمتر به اقلیت های رنگین پوست می رسد چه برسد به ایرانی هایی که زبان انگلیسی و یا فرانسوی هم برای واجد شرایط شدن کمک های ناچیز دولتی یا شهرداری برای برنامه های هنریشان ،باشند . از سویی دولت لیبرال ترودو د ریک حرکت اشتباه نیم میلیارد دلار به شرکت آمریکایی نت فلکس کمک مالی کرد که با پخش فیلم ها و سریالهای کانادایی که چندان زیاد نیست ، به فرهنگ کانادا کمک کند . این همان رانتی هست که در ایران موسسات خاص هنری سینمایی می گیرند . اینجا ما متوجه روابط های پشت پرده نمی شویم .
بسیاری از اهالی موسیقی در کانادا از طریق نوازندگی در متروها و یا خیابانها و یا کافه ها زندگی می کنند تنها چندنفر مانند سلین دیانCelion Dion ، دراکDrake ، یا شانیا توین Shania Twain، برایان ادامز Brian Adams و جاسیتن بی بر کانادایی زندگی لوکس و در امد میلیونی دارند . بقیه شاید خانه شان هم اجاره ای باشد

shania twain

سلین دیان
سلین دیان
برایان ادامز
برایان ادامز
جاستین بی بر
جاستین بی بر
در ک
در ک
یکی از فریب کارهایی سیاستمداران منجمله نوع ایرانیش از رضا مریدی تا علی احساسی و مجید جوهری ، دادن تقدیر نامه به این افراد در بالای سن ، از طرف خودشان و یا نخست وزیر کشور و یا استان می باشد . هنرمندان ایرانی باید بدانند که این تقدیر نامه ها ، ارزش اجتماعی و یا اقتصادی ندارد و تنها دلخوش کنک هست . از این تقدیر نامه ها به خیلی ها می دهند . چیزی که زیاد صادر می شود .
در کانادا تعداد زیادی از اهالی هنر سینما و تاتر و موسیقی ، از طریق کارهای دیگر زئدگی را می گذرانند .
وظیفه دولت ها هست که تسهیلاتی برای هنرمندان و هنر قائل شود ولی قرار نیست که از بودجه مردم ، به این افراد حقوق مادام العمر بدهند در زمان شاه تعداد خوانندها ها و یا هنرپیشگان تاتر چندان زیاد نبود ، اکثر یک شغل دولتی برایشان دست و پا کرده بودند . در ایران ، ولفر -کمک های دولتی – استخدام با حداقل حقوق در ادارات دولتی بوده است . این فرهنگ باید بازسازی شود .

ما ایرانی ها همواره  دچار کمبود اطلاعات واقعی در مورد جوامع غرب و روابط مناسبات سیاسی اجتماعی اقتصادی بوده ایم . از نظر سیاسی در زمان شاه  ، دانشجویان کنفدراسیون و سازمانهای سیاسی و روشنفکران که درعرب درس خواندند و زندگی کردند  تا امروز که صدها هزار پناهنده و مهاجر ایرانی در کشورهای غربی منجمله کانادا زندگی می کنیم ولی مکانیزم تحولات اجتماعی و سیاسی را نفهمیدنم  ( بطور عام ) .  دوستان از نظر هنر  کانادا ،حداقل برای اقلیت های قومی کانادا ،  چیزی در سطخ بنگلادش د رحوزه اسیا و جهان محسوب می شود . خودتان را فریب ندهید . با واقعیت زندگی روبرو شویم تا راحت تر زندگی کنیم .

یک هنرمند بدون مردم ، نمی تواند خلاق باشد . رابطه هنرمند با مردم ، رابطه اب و ماهی هست . مواظب  ابهای یخزده طولانی کانادا باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *