مرگ جاسوس سیا ،مسول عملیات فرار دادن 6 آمریکایی در تهران CIA spy , in Charge of Taken out US diplomats from Tehran in 1980 , dead , at 78

مرگ جاسوس سیا ،مسول عملیات فرار دادن آمریکایی ها در سال 58 در تهران

 CIA spy , in Charge of Taken  US diplomats out from Tehran in 1980 , dead , at 78

ایرکانیوز- چهارشنبه 22 ژانویه 2019 – – 1 بهمن 97

 

tony mendeztony mendez2

سعید سلطانپور – تونی مندز در کنار بن فلاک ، سازنده فیلم تحریف شده آرگو – در مورد فرار 6 دیپلمات آمریکایی در منزل سفیر کانادا در ایران ، در جریان اشغال سفارت آمریکا  در سال 58

تونی مندز در سن 78 سالگی براثر بیماری پازکینسون ( لرزش دست و اندام ) مرد .

مندز در سال 1965 توسط سی ای ا جذب شد . تخصص وی پوشش جعلی برای جاسوسان و خبرچین های سازمان سیا در دوران جنگ سرد ( روسیه – آمریکا ) بود . وی در جنوب و جنوب شرقی آسیا در سازمان سیا ، عملیات محفی را سازماندهی می کرد .  وی در یک مراسم خصوصی در فبرستانی در نوادا دفن شد .

کنت تایلور ، سفیر محافظه کار وقت کانادا ، معتفد بود که وی طراح اصلی فرار 6 دیپلمات آمریکایی بود و فیلم آرگو ، حقایق را تحریف و نقش وی را بیرنگ کرده است . وی د راین رابطه فیلمی نیز در پاسخ گویی به آرگو ساخت .  کنت تایلور در سال 2015 در سن 81 سالگی در محل افامتش در نیویورک درگذشت .  کن تایلور یکی از عوامل کلیدی اطلاعاتی برای عملیات ازاد سازی گروگانها توسط کارتر بود که در طبس با شکست روبرو شد .

ken taylor

تایلور از ریگان نشان تقدیر د رکاخ سفید دریافت کرد . رابطه ایران و کانادا برای چند سال بخاطر همین عملیات ، قطع شد . کانادایی ها همه مدارک را نابودکردند و سفیر نیز با پروازی دیگر بعداز خروج 6 آمریکایی از ایران خارج شد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *