شرکت های غربی به دنبال ایرانی های متخصص برای حضور دربازار ایران

Iranian expats hard to woo as Western firms seek foothold in Iran

By Pamela Barbaglia
ایرکانیوز به نقل ا زرویتر- 30 مارچ 2016- 11 فروردین 95

لندن (- شرکت های بین المللی بدنبال ایرانیان تحصیل کرده در غرب برای کار در ایران پس از برداشتن تحریم ها هستند ، اما کار آسانی نیست .

گفت و گو با شرکت های غربی و بنگاه های کاریابی و همچنین بیش از 20 ایرانیان مقیم خارج نشان داد که ایرانیان مهاجر تا قبل از تصمیم گیری برای رفتن به ایران با وجود پیشنهادات شغل های پردرآمد ترجیح می دهند وعده های داده شده در پیشرفت اصلاحات را ببینند . .

بسیاری از فارغ التحصیلان ایرانی در خارج از کشور با کیفیت پایین زندگی و مشکلاتی مانند خطوط قرمز، فرهنگ کسب و کار نا سالم ، مسائل امنیتی، آلودگی هوا و نبودن مدارس بین المللی کافی برای فرزندانشان ، روبرو هستند . آنها همچنین نگران حقوق و حمایت خود در سیستم قضایی جمهوری اسلامی نگران هستند.

بی میلی این افراد به زندگی د رایران ، کار را برای شرکت های غربی سخت می کند . این شرکت ها نیاز به کمک این افراد برای حضور در کسب و کار پیچیده ایران، که نیاز به آموزش نیروی کار محلی ندارند و همچنین اشنا با فرهنگ ایران ( بر خلاف غیر ایرانی ها ) و زبان که می توانند با مصرف کنندگان مرفه ایران در بازار 80 میلیون نفر ی وصل شوند .

رئیس گروه مواد غذایی نستله سوئیس بخش ایران Giuseppe Carella به رویترز گفت.
ما نیاز به ایرانیها یی که مدارای مدرک MBA (کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی) و توانایی بازاریابی باشند داریم ولی کسی را پیدا نکرده ایم .
وی می گوید نستله فارغ التحصیلان ایرانی را به خارج می فرستاد تا اموزشهای لازم را فرابگیرند . تتها بخش کوچکی از 1000 نفر نیروی کار نستله در ایران را ایرانیها ی مهاجر تشکیل میدهند .
روحانی در نیویورک و ظریف در سنگاپور د رمورد بازگشت نیروهای متخصص به ایران صحبت کردند . ظریف، وزیر امور خارجه گفت: اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور “بهترین پل برای گفت و گو از فرهنگ ها و تمدن ها» بود.

شک و سو ء ظن
بین 5 تا 7 میلیون نفر ایرانی مهاجر عمدتا در امریکا و کانادا ، اروپا و خلیج فارس زندگی می کنند.

برخی، مانند پانیز گلکار، 26 ساله ایرانی – کانادایی ، وسوسه بازگشت را دارد .

“من احساس می کنم این مسئولیت من برای رفتن به ایران است. ایران نیاز به متخصصان دارد .،:” گلکار، تحصیلش در رشته معماری در دانشکده در جنوب کالیفرنیا در ماه آوریل را به اتمام می رساند . .به عنوان یک زن باید چالشهایی را در کار امتحان کنم . مسلما فرصت های شغلی بیشتری د رایران وجود دارد .

او گفت: “بسیاری از ایرانیان در کالیفرنیا در حال صحبت کردن در مورد بازگشت به ایران هستند . گزینه ای که نمی توان انرا نادیده گرفت”
عدم شناخت رسمیت دو شهروندی بخصوص برای ایرانیهایی که بعداز انقلاب به دنیا امده اند و یا در خارج از ایران بدنیا امده اند ،یک بحث جدی هست .
علی تهرانی 24 ساله ایرانی انگلیسی که یک شرکت تکنولوژی را راه اندازی کرده است می گوید اکتبر به ایران رفتم . سر و کله زدن با مقررات دست و پا
گیر اداری کار هر کسی نیست . وی بعداز 3 ماه پروژه کارش را تعطیل کرد .
ali tehrani .

اخبار ایرانیان کانادا Iranian Canadian news

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *